Ortak Kullanım Alanında Bulunan Ruhsatsız Çatı Katı

SorularKategori: Genel SorularOrtak Kullanım Alanında Bulunan Ruhsatsız Çatı Katı
mustafa sordu 4 sene önce

440 m2 arsa içinde 2 katlı ve kat mülkiyetli evlerin 1 nolu bağımsız bölümü bize ait. 2 nolu bağımsız bölüm başkasına ait. 3. katta ise oturulabilir durumda ruhsatsız çatı katı var. Evler 1990 yılında yapılmış. Mevcut planda evimiz balkonlar ve ortak kullanım alanları dahil 173 m2. Eski tarihli ruhsatlarda balkonlar hesaba katılmadığı için plana göre ruhsatta 1. kat 138 m2, 2. kat 138 m2 olak üzere toplam 276 m2 olarak geçiyor. Mevcut durumda plana aykırı eklenti yapılmamış. 2. kattaki daireninde durumu aynı. Ancak Çatı Katı balkonları da kapsadığı için oturduğu alan 173 m2. Bu durumda;
Soru 1: Ortak kullanım alanında bulunan çatı katı için Yapı Kayıt Belgesi Başvurusunda toplam yapı alanına kaç m2 yazmamız gerekiyor?
Soru 2: 2. katın sahibi ile 86,5 m2 olarak 2 ayrı başvuruda bulunabilir miyiz?
Soru 3: Sadece Çatı Katı İçin başvuruda bulunmamız yeterli mi? Yoksa dairemizin ruhsatta belirtilmeyen ancak planda gözüken balkonları içinde başvuru yapmamız gerekiyor mu?
Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz