Sosyal altyapı ne anlama geliyor? Sosyal altyapı alanları nedir? İşte sosyal altyapı hakkında merak edilenler hakkın tüm detaylar…

Sosyal altyapı nedir?

Altyapı, anlam bakımından geniş ve yüksek giriş engelleri olarak bilinen sektörde yer alan ve mal ile hizmet sağlanması için uzun süreli olan fiziksel varlıklara denmektedir. Ancak sosyal altyapı kültürel bakımdan daha sağlıklı bir çevrenin oluşması için eğitim ve sağlık gibi birçok çocuk bahçesi ve yeşil alanlara denilmektedir.

Sosyal altyapının kısaca altyapının bir alt dalı olduğunu ve sosyal hizmetler için var olduğunu belirtelim. Daha çok kentsel yada kırsal yerleşim bölgelerinde yaşayan kişilerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için kamu yapıları ile alanlarını da sosyal altyapı içinde bulundurabiliriz. Sosyal altyapı örnekleri verecek olursak eğer, üniversite, hastane ve okullar gibi birçok yeşil ve açık alan barındırıyor.

Daha güzel bir hayat sürdürmek adına, gün geçtikçe sıkıntılar yaşarken, yeni nesil yerleşim planları maddi ve manevi olarak sosyal altyapı eksikliğini gidermek için gelişiyor. Sosyal sorunların önüne geçmek için ve hayatımızın daha kolay ve yaşanılabilir bir hale gelmesi için sosyal altyapı hizmetlerinin artması ve ihtiyaçlara göre sınıflandırılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz