Sosyal Etki Değerlendirme SED Raporu Ne Demek?

Türkiye kentsel dönüşüm projeleri ile günden güne adeta dev bir şantiyeye dönüşürken kentsel dönüşümün daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak adına pek çok önlem alınmaktadır. Alınan önlemlerden biride kentsel dönüşüm projeleri yapılmadan önce dönüşümün yapılacağı bölgenin detaylı olarak incelendiği sosyal etki değerlendirme raporudur. Peki, sosyal etki değerlendirme raporu ne demek?

Sosyal Etki Değerlendirmesi SED Nedir?

Kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkabilecek olumsuzlukları en aza indirgemek amacı ile yapılan yönetim planlamasıdır. Sosyal ve ekonomik açıdan farklı pek çok kriteri değerlendirmeye alan, kentsel dönüşüm sürecini mümkün olan en iyi şekilde tamamlamak ve kentsel dönüşümden etkilenecek olan kişilerin bu süreci sorunsuz şekilde tamamlaması için yapılır. Gerilim ve çatışmaların ortaya çıkmasını başından engellemeyi amaçlar.

Sosyal Etki Değerlendirme Raporu Ne İşe Yarar?

Alanında uzman olan kişiler tarafından titiz bir çalışma sonucunda hazırlanan sosyal etki değerlendirme SED raporu kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkma riski bulunan sorunların daha en başından önlenmesi için büyük bir fırsat sağlar. Süreç en ince ayrıntısına kadar incelenir ve daha başlamadan önce bu süreçte ortaya çıkabilecek olumsuzluklar belirlenir. Bu sayede bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler yolun başında alınır ve kentsel dönüşüm projelerinin çok daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesi sağlanır. Kentsel dönüşüm süresini kısaltır ve projelerin daha hızlı ilerlemesi garanti altına alınmış olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz