Sözleşmeye Aykırı Davranan Kiracıya Uygulanacak İşlemler

Gayrimenkul kiralamaları sırasında iki taraf arasında kira sözleşmesi uygulanıyor. Sözleşmeye göre, kiraya veren, sahip olduğu malı, belli bir bedel karşılığında kiracının faydalanmasına, yararlanmasına izin veriyor iken; kiracı da belirlenmiş olan bedeli ödemekle yükümlü oluyor.

Kanunen kira sözleşmelerinin belirli bir süre kısıtlaması yok. Sözleşme, belirli ya da belirsiz olmak üzere iki farklı süre için yapılabiliyor.

Belirli süreli kira sözleşmeleri; iki tarafın da kararlaştırdığı süre sona erene kadar geçerli oluyor. Belirsiz olanlar ise; tarafların herhangi bir süre belirlememesiyle oluşturuluyor.
Kira sözleşmelerinin feshi için belirli koşullar bulunuyor. Koşulların oluşması takdirinde taraflarca bir sebep öne sürülerek sözleşmeyi feshetmek mümkün olduğu gibi, bir sebep sunulmasının gerektirmediği durumlar da bulunuyor.

Sözleşmeye Uymazsa İhtar Çekin

Kiracı sözleşmedeki esaslara aykırı bir hal, hareket gösterdiği takdirde tarafına ilişkin dava açılabiliyor. Ev sahibi ilk olarak kiracıya, sözleşmeye aykırı olan davranışlardan dolayı uyarı olarak bir ihtarname çekiyor. İhtarname ile birlikte kiracıya belirli bir süre tanınıyor ve ondan durumun düzeltilmesi talep ediliyor. İhtarname sonucuna göre dava açılabilmesi mümkün oluyor. Fakat ihtarname öncesinde ev sahibi direkt olarak dava açarsa lehine bir sonuç alması pek mümkün olmuyor. Çünkü ihtarname çekilmeden önce açılan davaların sonucunda davanın reddedilmesi mümkün olabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz