Sözleşmeye Uyulmadan Yapılan İnşaatın Sonuçları Nedir?

Arsa sahiplerinin, sahip olduğu arsa üzerine bina inşa edilmesi sonucunda, müteahhit ve kendi arasında yaptığı sözleşme doğrultusunda belirlenmiş olan miktarda bir payı müteahhide devretmeyi kabul ettiği ve iki tarafın da belli hak, sorumlulukları olduğu sözleşme inşaat sözleşmesi oluyor.

Müteahhit, arsa sahibi ile yapmış olduğu anlaşmadaki esaslara ve usullere uyarak bina inşa etmek zorunda oluyor. İnşaat yapımında sözleşmeye aykırı bir durum meydana geldiği takdirde nelerin olacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Sözleşmeye aykırı inşaat yapılması durumunda, sözleşmenin feshedilmesi için ihtarname yolu ile bir istemde bulunulabiliyor.

……………… NOTERLİĞİNE

İHTARNAME-
İHTAR EDEN                          : ……..:………………
VEKİLİ                                    : ……………………..
MUHATAP                            : ……………………..
KONUSU                      : İnşaatın “Önemli Ölçüde” Kusurlu veya Sözleşmeye Aykırı Yapılması Nedeniyle Sözleşmenin Feshi
AÇIKLAMA                            :
Müvekkilim arsa sahibi, muhatap ise yüklenici olup, aralarında ………Noterliğince ……tarih ve …….sayı ile yapılan KAT KARŞILIĞI İNŞAAT VE SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ gereğince, yüklenici, müvekkilime ait …. sayılı tapu bilgilerinde kayıtlı arsa üzerinde bağımsız bölümler yapıp teslim etmeyi yüklenmiştir.
Yaparak, inşaatı sözleşmeye ve projeye “önemli ölçüde” aykırı inşa ettiğiniz anlaşılmıştır. Böyle bir inşaatı müvekkilimin kabule zorlanması büyük bir haksızlık olur. Bu nedenle, müvekkilimin kabule zorlanamayacağı ölçüde kusurlu ve sözleşmeye (önemli ölçüde) aykırı olan inşaatı kabul etmediğimizi, yani sözleşmeyi bu nedenle feshettiğimizi bildiriyoruz. İnşaatın kabul edilemez ölçüde kusurlu imalatı siz yüklenicinin kusurlu davranışından kaynaklandığından, müvekkilimin uğradığı zararlarını isteme hakkını saklı tutuyoruz.
SAYIN NOTER; üç nüshadan oluşan bu ihtarnamenin bir suretini dairenizde saklamanızı, birini karşı tarafa tebliğ etmenizi, birini de -tebliğ şerhi yazarak- tarafıma vermenizi dilerim.
…./…./….
İHTAR EDEN VEKİLİ

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz