Sözlü Vasiyetname Nedir? Nasıl Yapılır?

Mirasbırakanın, bazı durumlarda resmi ve el yazılı vasiyetname yapma olanağı olmuyor. Bu gibi durumlarda bazı şartlar dahilinde sözlü vasiyetname yoluna başvurabilirler.
Vasiyetnameler; resmi şekilde, mirasbırakanın el yazısı ile ve sözlü olarak üç şekilde yapılabiliyor. Olanaklar el verdiği sürece resmi olan ve el yazısı ile olan vasiyetnameler tercih ediliyor. Fakat bazı olağanüstü hallerde; ölüm tehlikesi, savaş, hastalık ya da ulaşımın kesilmesi gibi durumlarda, mirasbırakan sözlü vasiyetname yoluna başvurabiliyor.

Sözlü vasiyet yapan kişi, dilediklerini iki tanık önünde belirtiyor. Ve tanıklardan birisi, anlatılanları tarih, yer bildirmek koşulu ile doğru ve eksiksiz bir şekilde yazıyor ve diğer tanıkla birlikte imzalıyor. Daha sonra sulh mahkemesine ya da asliye mahkemesine bildiriyor.

Tanıklar dilediği takdirde, belirtilen vasiyeti yazarak kaydetmeyip, sulh hakimine sözlü olarak ifade edebiliyor. Daha sonra söz konusu iki tanığın ifadeleri zapta geçiriliyor. Ve bu vasiyetnamenin, resmi ve el yazılı olanlardan farkı da mirasbırakanın bir aylık süre içerisinde vefat etmesi halinde geçerli olarak kabul ediliyor.
Ayrıca söz konusu iki tanığın mirastan yararlanacak kişilerden olmaması ve elbette okur yazar olmaları önemli hususlar arasındadır. Ayrıca tanıklar irade yoksunu olduğu takdirde, vasiyetname geçerli kabul edilmiyor.

Sözlü vasiyette bulunacak olan mirasbırakan, askerlik hizmetinde ise, teğmen ya da daha yüksek rütbeli olan subay; ülke sınırları dışarısında bir ulaşım aracında ise, o aracın sorumlu yöneticisi; sağlık kurumlarında tedavi görüyorsa, söz konusu sağlık kurumunun en yetkili yöneticisi hakim yerine geçiyor.
Ayrıca mirasbırakan için diğer yöntemlerle vasiyetname yapma olanağı oluşmuş ise, bu tarihten sonraki birinci ayın sonunda sözlü vasiyet hükümden düşüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz