Spor Kulüplerinden Gayrimenkul Sektörünü Canlandıracak Hamle

Cem Sezgin (Deloitte Danışmanlık Hizmetleri Ortağı ve Futbol Sektör Uzmanı) yapmış olduğu açıklamasında; kulüplerin ödemekte zorlandığı borçları olduğunu, bu borçları kapatabilmek için ellerinde bulunan konutları satacağını ve böylelikle gayrimenkul sektörünün de güçleneceğini dile getirdi.

Maddi Zorluk Çeken Kulüpler

 

Türkiye’de futbol takımlarının dört büyükleri olan Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un 6 yılda olan borçları %360 artış söz konusu oldu. Galatasaray ve Beşiktaş spor kulüpleri ne ait olan borç miktarı Fenerbahçe ve Trabzon ‘a göre daha az miktarda arttı. Maddi sorunlardan dolayı borçlarını ödemekte zorlanan dört büyükler çözümü gayrimenkullerini satmakta buldular. Galatasaray ile Beşiktaş son zamanlarda sportif anlamda diğer takımlara göre daha başarılı performans sergilediler. Dört sezonda iki büyük spor kulübü ikişer kez şampiyon olmuştu. Bu yüzden de şampiyonlar ligine doğrudan katılma hakkına sahip olmuşlardı. Beşiktaş Avrupa’da önemli başarılara imza attı. Dolayısıyla bu durumun gelirlere etkisi büyük oldu.

Süper Lig Yayın Gelirlerinin Önemi

 

Kulüplerin en fazla geliri elde ettiği Şampiyonlar Ligi’nin ardından, Süper Lig’in yayından elde ettiği gelirler gösterilmektedir. Fakat Dört Büyükler ‘in şu zamana kadar olan toplam borcu Süper Lig kazancı ile kapatılma kararı alınsa bile, borç miktarın hiç artmaması ve en az 33 sezon şampiyonluk gerektirmektedir. Bu borç kayıtlara göre 2018’in ilk yarısında 9.5 milyar TL’dir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz