Standart Emlak Beyan Değeri Ne Demek, Beyan Değeri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Taşınmazın adres olarak kayıtlı olduğu belediyeler tarafından belirlenen gayrimenkul değerine emlak beyan değeri adı verilmektedir. Emlak beyan değerini öğrenmek son derece kolay olup bu değerden daha önemli olan tek şey ise emlak beyan değer evrakıdır.

Satış İşlemlerinde Bu Belgenin Olması Çok Önemli 

Belediyelerin kendi çatıları altında bulunan emlak tahsilat bölümleri üzerinden emlak beyan değerinin öğrenilmesi ve bu belgenin alınması son derece önemlidir. Çünkü taşınmazın satışı esnasında mutlaka bu belgenin de yanınızda yer alması istenir. Ne yazık ki emlak beyan değeri evrakı olmayan kişilerin tapu daireleri üzerinden taşınmaz satışını yapmalarına diğer evrakları tam olsa dahi kesinlikle izin verilmemektedir.

Emlak Beyan Değeri Nasıl Alınır?

Öncelikle bu konu hakkında bilinmesi gereken ilk konu kesinlikle emlak beyan değeri almak isteyen kişinin taşınmazın sahibi olması zorunluluğudur. Yani bir başkasına ait taşınmaz için emlak beyan değeri talep edilme hakkı bulunmamaktadır.  Ancak kişinin borcu bulunmuyorsa ve satış işlemi emlakçı aracılığı ile gerçekleştiriliyorsa bu durumda emlakçı taşınmaz sahibinin kimlik belgesi ve sorgulama yapılacak olan taşınmazın tapu fotokopisi ile başvuruda bulunmak sureti ile emlak tahsilat bölümüne başvuruda bulunarak beyan değerini talep edebilir. Taşınmaza ait vergi borcu bulunuyorsa bu durumda öncelikle vergi borcu tahsil edilmekte ardından sorgulama yapılmasına izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz