Stratejik Çevresel Değerlendirme Nedir?

Stratejik çevresel değerlendirme, onaya tabi plan ya da programın onayından önce planlama veya programlama sürecinin başlangıcından itibaren, çevresel değerlerin plan ve programa entegre edilmesini sağlamak, plan ya da programın olası çevresel etkilerini en aza indirmek ve karar vericilere yardımcı olmak üzere katılımcı bir yaklaşımla sürdürülen ve yazılı bir raporu da içeren çevresel değerlendirme çalışmalarına deniyor.

Stratejik Çevresel Değerlendirme Raporu, yetkili kurumlar tarafınca, istişare toplantısında belirtilen görüşlerle birlikte halkın ve bakanlığın görüşleri baz alınarak hazırlanıyor.

Yetkili kurum; bu Yönetmelik kapsamında yer alan bir planlama/programlama sürecinin başlatılmasına karar verildiği aşamadan itibaren, söz konusu planlama/programlama sürecinin başladığını Bakanlığa bildirmek, planlama/programlama süreci ile eşzamanlı olarak SÇD sürecini yürütmek, SÇD Raporunu hazırlamak/hazırlatmak ve plan/programın onayı için yasal prosedür başlatılmadan bu raporu Bakanlığa sunmakla yükümlüdür.

Stratejik Çevresel Değerlendirme, gerçekleşmesi için üzerinde çalışılan projelerin, hayata geçmesi durumunda çevreye verebileceği olumlu ve de olumsuz sonuçların belirlenmesinde oldukça büyük bir rol oynuyor. Aynı zamanda belirlenen olumsuz etkilerin önüne geçilmesi ya da vereceği zararın en aza indirilmesi için önlem alınmasında, proje sonucunda oluşabilecek olumlu etkileri olabildiğince üst seviyelere çıkarmak için de büyük bir oranda katkı sağlıyor. Ayrıca belirlenen yer ve teknoloji olanaklarının değerlendirilmesinde ve projeye yönelik uygulamaların, çalışmaların izlenip kontrol edilmesi açısından da Stratejik Çevresel Değerlendirme oldukça faydalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz