Tek bir odada bütün yaşam alanlarının buluştuğu konut tipidir. Bu tarz dairelerde mutfak, salon, yatak odası gibi odaları tek bir odada topluyor. Tek bir odadan oluşması ise binanı

Stüdyo Daire Ne Demek?
Tek bir odada bütün yaşam alanlarının buluştuğu konut tipidir. Bu tarz dairelerde mutfak, salon, yatak odası gibi odaları tek bir odada topluyor. Tek bir odadan oluşması ise binanın kullanıldığı alandan tasarruf sağlıyor. Aileler için uygun olmayan bu tip konutlar genellikle tek yaşayan ya da öğrenci ve bekâr evleri için tasarlanmış gibi duruyor. Zaten genellikle de öğrenci ve tek yaşayan kişiler tarafından tercih ediliyorlar. 1+0 olarak adlandırılan bu dairelere ise talep her geçen gün artmaktadır. 
Stüdyo dairelerin genişlikleri ise çok fazla değildir. Normalde aile için olan evler 2+1 veya 3+1 olarak tasarlanmıştır. Bu yüzden de kullanılabilen alan genellikle 70 metrekare ve üstüdür. Fakat stüdyo daireler 1+0 tasarlandığı ve bekâr insanlar düşünülerek yapıldığından dolayı bir hayli küçük boyutlardadır. Sıklıkla 35 ile 40 metrekare arasında değişen kullanılabilen alan, yaptıran kişinin tercihine bağlı olarak arttırılabilmektedir. 
Stüdyo dairelerin tercih edilmesindeki amaç ise metrekare olarak stüdyo dairelerin normal dairelerden küçük olmasıdır. Bu sayede hem kira bedeli daha aşağıya çekilmiş olacak hem de daire için ödenen aidat azalmış olacaktır. Son zamanlarda insanlar stüdyo dairelere olan talebi bildiklerinden dolayı stüdyo daireleri bir yatırım aracı olarak kullanmaktaydı. Fakat değişen kanunlar gereği artık Stüdyo Daireler kaldırılmış bulunmaktadır

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.