Su Sayacı Neden Değiştirilir?

Su aboneliği alan taşınmaz sahiplerinin ne kadar su kullandıkların tespit edilebilmesi için su sayacı kullanılmaktadır. Abonenin aylık su tüketimini belirlemek adına kullanılan sayaçlar periyodik olarak okunuyor ve bu şekilde su faturası kesiliyor. Peki, su sayacı neden değiştirilir ya da su sayacı neden sökülür?

Su Sayacı Değiştirme Nedenleri Nelerdir?

Su sayacının değiştirilmesini isteyen abonelerin bağlı bulundukları su işletmesinin, sayaç hareketleri bölümüne bir dilekçe yazarak başvuruda bulunmaları gerekiyor. Su sayacının bu başvuru işlemi yapılmaksızın abonenin kendisi tarafından değiştirilmesi halinde ise Su Tarifeler Yönetmeliği hükümleri gereğince 250 liralık idari cezayı ödemesi gerekiyor. Su sayacının bozulması, donması, patlaması ya da sayaç numaratörünün dönmemesi gibi nedenlere bağlı olarak abonenin su sayacı değiştirme hakkı bulunuyor. Yine su sayaçlarına verilen 10 yıllık ekonomik ömrün dolması nedeni ile de su sayacı değiştirilebiliyor. Ancak su sayacı değişiminin mutlaka kurumun kendi yetki vermiş olduğu ekiplerince yapılması gerekiyor.

Su Sayacı Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Su sayacının yukarıda yazan nedenlere bağlı olarak değiştirilmesi durumunda su sayacı değiştirme ücreti olarak 14,94 liralık sayaç sökme takma bedeli abonenin su faturasına yansıtılarak tahsil ediliyor. Yani alınan bedel su sayacı bedeli değil, bu sayacın sökülerek yeniden takılmasından dolayı verilen hizmete mahsuben kesiliyor. Bu sebeplerin dışında kalan ve abonenin kendi isteği ile yapılan değişiklikler için ise 53,88 liralık ücret talep ediliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz