Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yapılar uzun ömürlü, rahat ve sağlıklı olması; ancak doğru bir şekilde tasarlayıp inşa ederek ve yapıyı tahrip eden harici etkilere karşı koruyarak mümkündür. Yapıyı etkileyen en önemli etkenlerden biri de su olduğu gerçeği kaçınılmazdır.

Binalar;
• Kar, yağmur gibi yağışlar,
• Toprak ve toprağın nemi tarafından emilen kullanma ve yağış suları
• Su, banyo, tuvalet gibi ıslak zeminler
• Basınçlı veya basınçsız yeraltı suları
• Binanın iç su buharı, çatı cephesi gibi dış yüzeylerde yoğuşma nedeniyle suya maruz kalır.

Su yukarıdaki bahsettiğimiz yollarla  aşındırır ve  konfor tehlikesi önlenemez, ancak suyun nüfuz etmesi önlenebilir. Yapıları, her yönden gelen su veya neme karşı korumak için bina kabuğunun yüzeyinde gerçekleştirilen işlemlere “su yalıtımı” adı verilir.

Sus Yalıtımı Yapmamanın Zararları

Bina ömrü ve dayanıklılığı açısından en büyük tehdit “su” dur. Binaya su sızdırılmış; yapıların taşıyıcı kısımlarındaki ekipman korozyona uğrayarak çapraz kesitlerde azalma ve yük taşıma kapasitesinde önemli bir azalma ile sonuçlanacaktır. Buna ek olarak,yapıdaki su soğuk mevsimlerde donar ve sıcak mevsimlerde buharlaşır, beton bütünlüğünün bozulmasına ve çatlakların oluşumuna neden olur. Bunun dışında, toprak nemi veya yeraltı sularında bulunan sülfatlar, temel beton ile kimyasal reaksiyona neden olmakta ve beton bileşiminin bozulmasına neden olmaktadır. Bu, olumsuz yönde yapının ömrünü ve mukavemetini etkiler. Su binalarda insan sağlığına zararlıdır, örneğin küf, mantar vb. aynı zamanda organik maddelerin oluşumuna neden olur.

Etkili su yalıtımı için yalıtım uygulaması binanın temellerini binanın çatısına kadar kapsar. Zeminde döşeme, balkon, dış duvarlar, çatılar ve temel duvarları izole edilmesi su yalıtımına girer.

Su Yalıtımı Neden yaptırılır?

Binaların uzun süre rahat ve dayanıklı olması için; Binaların iç, dış, temel ve göz altı suyunu almasını önlemek için yapılan işlemlere “su yalıtımı” adı verilir.

Su binaların ömrünü ve dayanıklılığını etkileyen en önemli tehlikelerin başında. Sular binaya sızdırılmış; gövde teçhizatı ve yapıların taşıyıcı kısımları aşınır ve yük taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur. Binaların tüm ana yatak sistemlerinin bozulmasına neden olarak; Zeminin en ufak hareketinde ve depremde binalarda çatlaklara ve kırılmalara neden olur. Binalardan su alınması, insan sağlığına zararlı küf, mantarlar, çiçeklenme, koyulaşma ve diğer organik maddelerin oluşumuna neden olur; insan sağlığı kurma ve tehdit etme. “Duvarı nem, insanı gam öldürür” ata sözü uzun yıllardan beri söylenir. Ancak su yalıtımı binalar için hukuki bir zorunluluk olmadığından, ülkemiz bir deprem bölgesi olmasından tedbir alınması kaçınılmazdır.

Binalar, yağmur, kar, yağmur, yeraltı suları, iç mekan kullanımı suyu (mutfaklar, banyolar, tuvaletler gibi ıslak mekanlarda su kaçakları) ve binanın şantiyelerinde basınçlı veya basınçsız yeraltı suları nedeniyle suya maruz kalmaktadır. Binalar bu şekilde su alıyor; yaşam konforu kaldırılır ve bina tehdit altına girer. Dünyada ve ülkemizde; binaların su alımı üzerine üretim ve çalışma; su yalıtım sektörü bilgi ve teknoloji açısından çok ilerlemiştir.

Su Yalıtımı Nerelerde Uygulanır?

Etkili su yalıtımı için, binanın temelinden çatısına kadar uygulanması gereklidir.
• Yerle temas eden duvarlar, zemine oturan döşemeler ve temeller, suyun binanın dışında birikebileceği seviyenin altındaki dış duvarlar veya  balkonlar, teras ve eğimli çatılara uygulanır
• Banyo, lavabo, mutfak ve banyolar gibi nemli ıslak hacimlere uygulanır
• Suyun içinde kalmasını istediğimiz su haznesi, suni gölet ve havuz inşalarında uygulanır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz