Şubat 2018’de kira artış oranları belli oldu!

2018 için kira artış zam oranları açıklandı. Tüik Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan üretici fiyat endeksine göre kiracılar için bu ay yüzde 15.66 oranında artacak ..

Bu ay içinde kira sözleşmesini yenileyen kiracılar için zam gelmiş oldu. Tüik Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2018 döneminde bugüne kadar kira artışlarını ilan etti. Açıklanan üretici fiyat endeksi verilerine göre, on iki aylık ortalamada yüzde 15.66 artış oldu.

Bu duruma istinaden, Şubat 2018’deki kira artış oranı yüzde 15.66 olarak kayıtlara geçti. Sözleşmesini bu ay yapanlar için bu zamlar geçerli olmayacak.

Örnek olarak ; Kiracı 1000 TL  kira bedeli veriyorsa bu kira şbat ayı kira zammı ile birlikte 1156.6 TL’ye yükselecek

Bir önceki yılın kira bedeli 1000 TL iken Şubat 2017 kira bedeli kiralık 1049.6 TL’dir. Şubat 2018 itibarıyla kira 1.213.9 TL ödenecektir.

İş Yerleri için Kira sözleşmelerindeki Artış Nasıl?

Kiracılık kanununa göre, işyerinin kira artışlarının hesaplanmasında üretici fiyat endeksinin baz alınması  2020 yılına kadar zorunlu değil. Buna göre, işyerindeki kiracı sözleşmesinde belirtilen oranda artış sağlanır.

Döviz kira sözleşmeleri

Sözleşme ile kira yabancı para olarak belirlenmişse, kira bedeli değişikliği 5 yılı geçemez ve değiştirilemez.

Beş yıl geçtikten sonra, döviz fiyatının belirlenmesinde döviz değerinin değişimi dikkate alınarak üçüncü fıkra hükmü uygulanmaktadır.

TÜİK Türkiye İstattistik Kurumu Verileri

Yerel üretici fiyat endeksi ayda% 0.99 arttı. Yerli üretici fiyatları endeksi (ÜFE), Ocak 2018’de yüzde 0.99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0.99, bir önceki yılın aynı ayında yüzde 12.14 arttı. 12 aylık ortalama baz alındığında toplamda yüzde 15.66 artış göstermiş oldu

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz