Şufa Hakkı Nedir? Şufa Davası İçin Hangi Mahkeme Görevlidir?

Şufa hakkı, önalım hakkı olarak da biliniyor. Hisseli mülkiyete konu olan taşınmaz mallar ile alakalı olup, hissedar kişinin, hissedar olmayan kişiye kıyasla öncelikli satın alma hakkı olduğunu belirtir.

Hisseli mülkiyete konu olan taşınmaz, hissedar olmayana satılmış ise hissedarlar satış işleminin sonrasında şufa haklarını kullanarak dava açabiliyorlar. Şufa hakkı, gayrimenkul satış işlemi sonrasında gayrimenkul maliklerini bildiri yapıldığı takdirde üç ay iken, bildirim yapılmamış ise iki yıl olarak bulunuyor. Belirtilen süre içerisinde dava açılmaz ise, hissedarlar şufa hakkını kaybediyor.

Şufa davalarında görevli olan mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemesi oluyor. Şufa hakkı bulunan hissedarların, aşağıda örneği bulunan dilekçe ile mahkemeye müracaat etmesi gerekiyor.

……………… MAHKEMESİNE

DAVACI                     :…….
VEKİLİ                       :…….
DAVALI                     :…….
KONU                        : Şufa davasıdır.

AÇIKLAMALAR      :1-Müvekkilimiz ………….. ile müştereken …….Mah. Ada ……. parsel ……. tapuda kayıtlı gayrimenkulün sahibidir. Müvekkilimizin gayrimenkuldeki hissesi 23, ………………. ise 1/3 tür.

2-Müvekkilimiz 01.08.2001 tarihinde gayrimenkuldeki diğer payın davalı tarafından satın alındığını öğrenmiş bulunmaktadır.

3-Müvekkilimizin bu satıştan hiçbir şekilde haberi olmamıştır. Eğer haberi olsa idi gayrimenkulü aynı bedelle müvekkilimiz alabilir idi. Bu gün de bu niyetimizi göstermek üzere, eğer mahkeme uygun görür ise, mahkemenin belirteceği hesaba satış bedelini yatırabiliriz.

4-Ancak müvekkilimizi daha önceden devre dışı bırakan davalı ile payın eski sahibinin bu kez de bu payı bir başkasına devir etmesinden endişe etmekteyiz. Bu nedenle mahkemenizin müvekkilimizin sonradan mağdur olmasını önlemek amacı ile gayrimenkuldeki davalıya ait payın üçüncü kişilere satışının önlenmesi bakımından tedbir kararı vermesini istemekteyiz.

YASAL  NEDENLER: MK.,HUMK. ve sair mevzuat.

KANITLAR           : Tapu kayıtları, tanık beyanları, diğer deliller vs.

CEVAP SÜRESİ       : 10 Gündür

İSTEM SONUCU      : Açıklanan nedenlerle davaya konu davalıya ait payın tapu kaydının iptali ile müvekkil adına tescil edilmesine, dava süresince dava konusu payın üçüncü kişilere devrinin önlenmesi hususunda İHTİYATİ TEDBİR kararı verilmesine, yargılama giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 4667 Sayılı Kanunla değişik 164/son fıkrası uyarınca karşı taraf vekalet ücretinin Avukat olarak adımıza hükmedilmesine karar verilmesini talep ederiz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz