Sükna Hakkı Nasıl Sona Erer?

 

Sükna hakkı denilen konu bir evde sadece ikamet etmek için kullanılabilmesidir.  Bir evin iş yeri veya herhangi bir ticarethane gibi kullanılmasına izin verilmemesi anlamına gelmektedir. Sükna hakkı sadece evde ikamet için kullanılabilmektedir. Harici olarak depo, dükkân, işyeri gibi yerler için Sükna hakkı kullanılamaz. Eğer bir arsanın, tarlanın üzerine konumlandırılmış bir bina ya da yapı bulunmuyorsa Sükna hakkından faydalanılamaz. Peki, Sükna hakkı nasıl sona erer?

Kat mülkiyetine geçen bağımsız meskenler üzerinde oturma hakkı olabiliyor. Ancak kat irtifakı olan fakat iskân izni alınmamışsa oturma izni yine mümkün olmuyor.

 

Sükna Hakkının Sona Erme Sebepleri

 

Sükna hakkının sona ermesinin en büyük nedenlerinden birisi intifa hakkının sona ermesinden kaynaklıdır. Peki, Sükna hakkının sona erme sebepleri başka ne olabilir?

  • Taşınmaz mülkiyetin tamamen yok olması
  • Kamulaştırma
  • Mahkeme kararı
  • Cebri icra
  • Ölüm ya da kararlaştırılan sürenin dolması
  • Türk Medeni Kanununda açıklanan Terkin gibi durumlar Sükna hakkının sonra ermesini sağlıyor.

İlgili Maddeler;

Madde 796

İntifa hakkı, konusunun tamamen yok olması ve taşınmazlarda tescilin terkini; yasal intifa hakkı, sebebinin ortadan kalkmasıyla sona erer. Sürenin dolması veya hak sahibinin vazgeçmesi ya da ölümü gibi diğer sona erme sebepleri, taşınmazlarda malike terkini isteme yetkisi verir.

Madde 797

İntifa hakkı, gerçek kişilerde hak sahibinin ölümü; tüzel kişilerde kararlaştırılan sürenin dolması, süre kararlaştırılmamışsa kişiliğin ortadan kalkmasıyla sona erer.

Tüzel kişilerin intifa hakkı, en çok yüz yıl devam edebilir.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz