Sükna Hakkının Terkini Nasıl Olur?

Söz konusu taşınmaz üzerinde kurulan oturma hakkına sükna hakkı adı verilmektedir. Bu hakkı elde eden kişi o konuttan yararlanma ve konuta oturma hakkı elde eder. Sükna hakkı devri yapılamayacağı gibi mirasçılara devri gibi bir durumda söz konusu olmamaktadır. Peki, sükna hakkı nasıl sona erer, sükna hakkının terkini nasıl olur?

Sükna Hakkı Sona Erme Sebepleri Nelerdir?

Sükna hakkı taşınmaz üzerine kurulduğu için bu hakkın sona ermesi için;

  • İkamete konu olan taşınmazın tamamen yok olması,
  • Kamulaştırma yolu ile elden çıkarılması,
  • Bu yönde bir mahkeme kararı verilmesi,
  • Cebri icra yapılması,
  • Ölüm meydana gelmesi,
  • Karar verilen sürenin sona ermesi,
  • Terkin yapılması durumunda sükna hakkı sona ermektedir.

Sükna Hakkının Terkini;

Kendiliğinden sona erme nedenlerinin dışında bir başka nedenin ortaya çıkması durumunda sükna hakkının terkini gerekmektedir. Terkin talebi taşınmazda bu hakkı elde ederek oturan kişiye ait olmakla beraber Medeni Kanunun 796. Maddesine göre sürenin dolması, ya da terkin hakkı veren kişinin ölmesi veyahut da bu kararından vazgeçmesi durumunda taşınmaz sahibinin de sükna hakkını terkin talep etme hakkı bulunuyor.

Madde 796.

– İntifa hakkı, konusunun tamamen yok olması ve taşınmazlarda tescilin terkini; yasal intifa hakkı, sebebinin ortadan kalkmasıyla sona erer.

Sürenin dolması veya hak sahibinin vazgeçmesi ya da ölümü gibi diğer sona erme sebepleri, taşınmazlarda malike terkini isteme yetkisi verir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz