Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahı olan Sultan Abdülhamid’in tartışmalı dev mirası için yeni gelişmeler yaşandı. Toplamda 7 bin 756 adet tapudan oluşan dev miras için açılan mir

Sultan 2. Abdülhamid Mirasında Sona Gelindi
Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahı olan Sultan Abdülhamid’in tartışmalı dev mirası için yeni gelişmeler yaşandı. Toplamda 7 bin 756 adet tapudan oluşan dev miras için açılan miras davası ile ilgili olarak mahkeme bugünkü gelinen son noktada mahkeme tespit edilen sayıları 100’e yaklaşan hissedarın kendi paylarına düşen hisselerin bilirkişi tarafından hesaplanması konusunda karar verdi. 
Mahkeme Karar Verirse Mirasçılar Başvuruda Bulunma Hakkı Kazanacak 
Sultan Abdülhamid’in soyundan gelen ve yasal mirasçı oldukları mahkeme kararı ile belirlenecek olan kişilerin mirastan pay almak için başvuruda bulunma hakkı elde etmiş olacak. Mahkeme kanalı ile tespit edilen yaklaşık 100 mirasçının mirastan hangi oranda pay alacakları belirlenecek. Bu belirlemede mirasçıların akrabalık dereceleri dikkate alınacak. İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yürütülen mahkemenin tamamlanması ile beraber hem yasal mirasçılar hem de bu mirasçıların mirastan alacakları pay oranları belirlenecek. Ardından mirasçılar devlete başvuruda bulunarak bu haklarını talep edecek. 
Dava Mirasçılar Tarafından 7 Yıl önce Açılmıştı
Sultan 2. Abdülhamid’in 1869 ve 1908 yıllarına ilişkin sahip olduğu tapular Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde saklanıyor. Toplamda 7 bin 756 adet taşınmaz tapusu bulunduğu belirtilirken ilk dava bundan 7 sene önce 32 mirasçı tarafından açılmıştı. Davanın açıldığının duyurulması ile mirasçıların sayısı 250’ye kadar çıkarken mahkeme yasal mirasçıları akrabalık derecesine göre 100’e kadar indirmişti. 
Hangi Taşınmazlar Miras Listesinde Yer Alıyor?
Miras listesinde 7 binden fazla taşınmaz yer alırken bunlardan en önemlileri arasında ise şunlar yer alıyor;
Galatasaray Adası
Sultanhamam’daki İzmirli Hanı
İstanbul Gedikpaşa’daki tiyatro arsası
Eyüp Kopçageçidi’ndeki 21 dönüm tarla
Eyüp’te 18 dönümlük Bahariye Kışlası
Kağıthane’de 20 dönüm arazi
Bakırköy’de 70 dönüm arazi
Bakırköy Veliefendi çayırı
Dolmabahçe’de 30 dönüm bostan
Beşiktaş Serencebey’de 2 dönüm bağ
Ihlamur’da 3 dönüm arsa
İstanbul Horhor’da konak ve 5 dönüm arsası
Arnavutköy Akıntı Burnu’nda gazino ve müştemilatı
Ortaköy’de Dalyan mahallesi ve Ali Saip Paşa Yalısı ile müştemilatı
Paşabahçe İrcirli köyünde 40 dönüm arazi ve şişe fabrikası
Beykoz’da 40 dönüm bostan, üç bahçe, 6 tarla, 2 çayır, 3 arsa, 1 bağ, 1 dükkan ve yalısıyla Tokat çiftliği, Yalnız Servi çiftliği.
Beykoz’da Abraham Paşa’dan alınan 38 dönüm arazi ve üzerindeki müştemilat
Şişli’de İzzet Paşa çiftliği
Çatalca ve Çekmece’de; Filifos, Kaparya, Safra, Kılıçali Sagır, Silivri, Bosna, Sazlı Bosna, Haraççı, Papas Bergos, İzzettin, Tozalak çiftlikleri ile Yahya Bey Kışlası.
 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.