Süresiz Kira Sözleşmesi Feshi

Kira sözleşmesinin feshi için iki ayrı seçenek bulunuyor. Bu seçenekler; bildirim yoluyla ve dava yoluyla olarak ikiye ayrılıyor. Peki, süresiz kira sözleşmelerinde fesih işlemi nasıl yapılır?

Kira Sözleşmesi

Evi kiralayan ve kiraya veren arasında imzalanan kira sözleşmesi ile taraflar, bazı haklara ve sorumluluklara sahip oluyor. Sözleşme gereğince kiracı, sözleşme süresi boyunca belirlenmiş olan kira bedelini ödemekle; kiraya veren ise kira bedelini aldığı sürece evin kullanımını kiracıya sunmakla yükümlü oluyor.

Kira Sözleşmesini Feshetmek

Kira sözleşmeleri, hukuki olarak feshedilebiliyor. Fakat taraflardan birinin mağdur olmaması adına bazı dayanakların olması gerekiyor. Herhangi bir sebep olmadan sözleşmenin tek taraflı feshi söz konusu olursa diğer tarafın, haklarından süre sonuna kadar yararlanma imkanı bulunuyor.

Örneğin ev sahibi sözleşmede belirtilen süre boyunca kirasını almaya, kiracı da evde oturmaya devam etme hakkına sahip oluyor.

Süresiz Kira Sözleşmesi Feshi

Kira sözleşmesi feshi yaparken iki yöntem bulunuyor. Bildirim yolu ile yapılan fesih işlemi, kira sözleşmesinin bitimine iki hafta süre kalana kadar, sözleşmenin bitimini isteyen tarafın bildiride bulunması ile yapılıyor. Herhangi bir bildirimde bulunulmaz ise sözleşme süresi bir yıl süre ile tekrar uzamış sayılıyor.

Bir diğer seçenek ise dava yoluyla fesih işlemini gerçekleştirmek oluyor. Kiracı ya da kiraya veren kişi, diğer tarafın bir hatası durumunda dava açarak sözleşmenin bitimini isteyebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz