1 Milyon Dolarlık Ev ve 2.4 Milyon Liralık Harcama Yaptılar

Ağaoğlu Grup CEO’su Hasan Rahvalı tarafından yapılan açıklamaya göre, bir Suudi vatandaşının Türkiye’de 1 milyon dolarlık ev aldığı ve aynı gün içerisinde ailesinin alışveriş merkezinde 2,4 milyon TL değerinde harcama yaptığı belirlendi.

Nisan Ayında Yüzde 2,7 Artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılının Nisan ayında, konut satışlarında yüzde 2,7 oranında artış gerçekleşerek bin 624 sayısına ulaştı. Yabancı yatırımcıların ve vatandaşların konutlara olan ilgisinin artmasının, döviz kurlarının yüksek seyretmesi, vatandaşlık hakkının sağlanması ve KDV ile ilgili yapılan düzenlemelerle devam etmesi bekleniyor. İnşaat sektörü yetkililerine göre konut satışlarındaki artış, geçen yıla kıyasla bu yıl sonuna kadar yüzde 30 oranında gerçekleşebilir.

Kazanç Sadece Gayrimenkulle Sağlanmıyor

Hasan Rahvalı, yabancıların sağladığı kazancın sadece konut satışlarından olmadığı, ayrıca beyaz eşya, mobilya, ev eşyaları ve perakende sektöründen de kazanç sağladıklarını şu şekilde belirtti; “1-2 haftalık tatil düşünen yabancı, konut satın aldığı zaman senenin minimum üç ayını burada geçiriyor. Güneyde ağırladığımız turistler gibi her şey dahil sistemde bir haftada harcadığını bir akşam yemeğinde veriyorlar. Her zaman verdiğimiz örnek şöyle, bizden 1 milyon dolar mertebesinde bir konut alarak yerleşen bir Suudi vatandaşı, İstinye Park’ta aynı gün içerisinde 2 milyon 400 bin liralık alışveriş yaptı. AVM’ye 11.30’da girip 17.30’da çıktılar ve mücevher, kıyafet, ev tekstiline bu parayı harcadılar. Böyle baktığımız zaman konut satışlarından elde edilen döviz gelirinin çarpanı  oldukça büyük”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz