Şuyulandırma Ne Demek Şuyulandırmanın Manası

 

Basit bir terim olarak sahiplendirme anlamına geliyor ancak bu tanımın altında çok fazla detay var ve dilerseniz bu detaya hep birlikte göz atalım.

İmarda şuyulandırma; var olan bir arsanın belediye tarafından kullanım hakkına bağlı olarak ele alınması ve farklı parseller ile birleştirme çalışması ile birlikte hisseli bir şekilde mal sahibine ya da başkalarına kat mülkiyeti olarak sunulması durumuna karşılık geliyor. Belediyelerin kullanım hakkına itiraz edemiyorsunuz çünkü burada illegal bir durum var ve sizler de bunun sorumlusu olarak kendinizi savunamıyorsunuz. El konulduktan sonra gerekli çalışmalar belediyeler tarafından yapılıyor ve iş bitiminde de sizlere sunuluyor.

 

 

Birleştirme işlemleri genellikle fazlalığı olan, ya da yola yakın olan alanlar üzerinde yapılıyor ve daha işe yarar hale getiriliyor. Sahip olunan alanın bu sayede değerinin arttığını da belirtmek gerekiyor ve bu artış ile birlikte dilerseniz hisseli olarak sizler de yeniden mallarınıza sahip olabiliyorsunuz. İmar planına aykırı olarak yapılan ve düzenlenen çok fazla alan var ve bu alanların denetimleri de her geçen gün biraz daha disiplinli bir şekilde yapılıyor. Tesbit edilen usulsüz alanlar üzerinde belli başlı yaptırımlar uygulanıyor ve şuyulandırma için de basit bir yaptırım demek çok daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. İşlem sonucunda yine eskiden sahip olduğunuz alana sahip olabiliyorsunuz ama dilerseniz bu haktan vazgeçme durumunuz da vardır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz