T1 İmar Durumu Ne Demek?

İmar planları incelendiğinde imar durumlarının lejantlar kullanılarak gösterildiği dikkat çekmektedir. Peki, T1 imar durumu ne demek?

T1 İmar Nedir?

İmar planlarında kullanılan T1 imar ibaresi bu alanın ticaret alanı olarak ayrıldığını göstermektedir. Bu alanlarda 3 farklı kademe sınırı uygulanmakta olup en üst sınır T1 olarak belirlenmekte olup en alt seviye ise T3 olarak gösterilmektedir. T2 ise orta seviyedir. Çeşitlenmenin kullanılmadığı imar planlarında sadece T simgesinin kullanılması yeterli olurken plan notlarında açıklanması durumunda çeşitlenmenin yapıldığı imar planlarında ise bunları göstermek amacı ile T1, T2 ve T3 simgeleri kullanılmaktadır.

Ticaret Alanı Nedir?

İş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, kamu veya özel katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel ve diğer konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesislerinin inşa edilmesine izin verilen alanlara ticaret alanları adı verilmektedir. Özel eğitim, katlı otopark ve özel sağlık tesisi yapılmasının istendiği alanlarda ise mutlaka imar planından değişiklik yapılarak bu alanların ticaret alanı olarak silinmesi ve ticaret kullanımından çıkarılması zorunluluğu bulunuyor. Bu değişiklik yapılmadan kesinlikle ticaret alanlarına bu tip yapıların inşa edilmesine izin verilmiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz