Taban oturumu, bir yapının arsada ne kadar alan kaplayacağı ve kaç katlı olarak inşa edilebileceği konusunda doğrudan hesaplama gerçekleşiyor. Taban oturum hesabında TAKS değeri ve arsa alanı kullanılıyor. TAKS için belediyeler tarafından belirlenen değer ile arsa alanının çarpılması sonucu ortaya taban oturum alanı çıkar. Bu alan ise arsa üzerinde yapının kaç katlı ve nasıl konumlandırılacağını belirtiyor.

TAKS değerleri, 0.100.150.400.500.600.80 oranları arasında değişkenlik gösteriyor. İmar durum belgelerinde yer alan TAKS oranının iki oran aralığında gösterilmesi durumunda, verilen oran ve TAKS rakamı belirlenebiliyor. Taban oturumu hesaplamalarında taban alanının büyük olarak seçilmesi durumunda kat sayısı azalıyor. tam tersi yani küçülmesi durumunda ise kat sayısında artış yaşanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz