Arapça kökene sahip olan tabiyet kelimesi vatandaşlık, bağımsızlık ve yurttaşlık ile uyruk anlamlarında dilimize kadar uzanmıştır. Vatandaşların siyasi yada hukuki bağı ile uyruğundan bahsettiğimizde tabiyet kelimesini kullanırız.

Uyruk anlamında olan tabiyet vatandaşlık değişiminden etki görmemektedir. Bir başka uyruktan bir kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş yaptığında tabiyeti değişmez. Uyruğu vatandaşlığını değiştirmeden önceki olan uyruğu olarak bilinir. Vatandaşlık anlamında kullandığımız tabiyet ise herhangi kişinin yer aldığı ülkede ikamet etmesi  ile evlenmesi ve yatırımcı olmasıyla olur.

Tabiyet, kişileri devlete bağlamış olan hukuki ve siyasi bağ olarak bilinir. Kısacası kişilerin bir devlet parçası olmasını ifade eder. Milliyet ise şahısların milletin bir parçası olarak kılar. Bu bakımdan tabiyet uyrukluk, yurttaşlık ve vatandaşlık anlamlarını taşıdığını belirtelim.

Asil ve müktesip tabiyet!

Tabiyetin genel ilkeleri ise 1964 yılında Türk Vatandaşlık Kanunu tarafından açıklanmıştır. Açıklamalarda asil ve müktesip tabiyet olduğu ifade edilir. Asil tabiyet hem kan hem toprak bağı ile oluşan tabiyettir. Müktesip tabiyet ise daha sonradan kazanılmış olan ( evlilik, yatırım yapma, evlat edinme) gibi yollardan kazanılan tabiyettir.

Asil tabiyete bir örnek vermek gerekirse eğer, Türk anne ve babadan olan bir çocuk ülkemizde yada başka bir ülkede tabiyet olarak Türk’tür. Anca yabancı baba Türk ise, çocuğun tabiyeti kanunlarımıza göre Türk olarak ifade ediliyor. Ancak durum ters olursa, baba yabancı olursa çocukta yabancı olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz