Tacir Nasıl Olunur, Tacirin Sıfatları

Tacir Kimdir?, Tacir Sıfatları

Tacir sıfatı bildiğimiz gibi çok zor edinilen bir sıfat olmadığı gibi 18 yaşını geçirmiş herkes tacir olabilir. Tacir, bir ticari işletmenin en küçük birimini dahi kısmen bile kendi adına işleten her kişiye tacir sıfatı verilir. Fakat bu tanıma göre ticari mümessil bir işletmeyi kendi adına çalıştırmadığı için tacir sıfatı kazanmaz.

Bazı sorularda dernekleri işleten kişiler tacir sıfatı alırlar mı diye bir takım sorular geliyor. Aslında biraz düşündüğümüzde her şey açıktır. Ticaret yapan bir mekanın veya bir birimin kendi adına kayıtlı olması icap ettiği için eğer dernek kamu adına yararlı bir yer olarak çalışıyorsa burayı işleten kişi tacir sayılmaz.

Fakat kamu değil de orasını bir gelir kaynağı olarak bazı ticari dallanmaları da mevcut ise derneğini işleten kişi veya kişiler tacir sayılır. Böylelikle ana husus ticaret yapıp kazanç sağlamak ve bu sağlanan yerin kendi üzerine olması şartları tuttuğu her yerde tacir sıfatı alınır.

Tacir Nasıl olunur?

Geçtiğimiz makalemizde kısaca bahsettiğimiz gibi tacir olmanın hükümleri 3 ana başlıkta sağlanmalıdır. Birincisi ticari işletmenin varlığıdır ki aslında en geniş konudur diyebiliriz. Ticari işletme varlığını sağlaması için gelir kazanmayı hedeflemeli, bu kazancı devamlı hale getirmeyi planlamalı ve uygulamalı, bu ticari işletmenin tamamen bağımsız olması şartlarını tutturmalıdır.

Bağımsızlık sağlanmadan kanunları kandırarak başka bir işletmenin iyi niyetli bölümleri kandırılma durumunda kanunla korunur hale getirilmiştir. Çünkü işe girmiş gibi gözüküp orada tacir sıfatı alıp kaçmak olan kişiler çokça sayıda bulunuyor bunlarda yasalara ve etik kurallara tamamen aykırıdır. Eğer bir ticari işletme kağıt üzerinde var fakat işletilmiyor olarak görülürse ya gerçekten işletilmiyor yada vergi kaçakçılığı yapılıyor olarak görünür ve sahibi tacir olamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz