Tadilat Ruhsatı Nedir, Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Uzun süredir aynı evde yaşayan ya da yeni aldığı evde değişiklik yapmak isteyen kişilerin bu amaçlar doğrultusunda evlerinde tadilat yapmaları gerekmektedir. Küçük olan odayı genişletmek için balkonu odaya katmak, balkonun üstünü kapatmak, mutfak ile odayı birleştirmek gibi farklı pek çok amaç için evde tadilat yapılabilir. İmar Yönetmeliğinin 70. Maddesi dışında kalan değişikliklerin tümü için yapılacak olan bu tadilatlar için belediyeye başvuruda bulunularak alınan izin belgesine tadilat ruhsatı adı verilmektedir.

Hangi Durumlarda Tadilat Ruhsatı Alınması Zorunludur?

Tadilat yapılacak olan yapının içerisindeki alanların metrekarelerini değiştirecek, toplam yapı alanının değişmesine neden olacak ve yapı siluetini değiştirecek olan tüm tamiratlar belediyeden tadilat ruhsatı alınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle oda genişletme, balkonun üzerini kapatma ve eve sonradan merdiven ekleme gibi tadilatların mutlaka belediyeden tadilat ruhsatı alınarak yapılması gerekir. Bu ruhsat alınmadan yapılan tadilatlar sonucunda kaçak yapı suçu ortaya çıkar ve bu suçunda ciddi parasal cezaları bulunur.

Tadilat Ruhsatı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Tadilat projesi ön izin geçerlilik süresi 45 gün ile sınırlıdır. 45 günlük süre içerisinde ruhsat verilen tadilat yapılmalı ve ilgili evraklar tekrar belediyeye gönderilerek tadilatın ruhsata uygun yapıldığı kanıtlanmalıdır. Bu şekilde kaçak yapı sorunu ile karşı karşıya kalmadan gerekli tadilat işlemi yapılmış olur. Ancak belediyenin yapılan tadilat başvurusunu kabul etme gibi bir zorunluluğu bulunmamakta olup yine projede isterse değişiklik yapılmasın talep edebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz