Genelde ev sahipleri ya da dükkân sahiplerinin kiracılarını sorunsuz bir şekilde istedikleri an çıkarma hakkı elde etmek için imzalattıkları tahliye taahhütnamesi aslında kanunlara

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?
Genelde ev sahipleri ya da dükkân sahiplerinin kiracılarını sorunsuz bir şekilde istedikleri an çıkarma hakkı elde etmek için imzalattıkları tahliye taahhütnamesi aslında kanunlara göre kişinin kiralanan alanı istenildiği takdirde hemen boşaltacağına dair söz vermesidir. Bu nedenle kiracıların bu taahhütnameyi imzalarken son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü bu sözleşmenin imzalanması durumunda kiralayan kişi ya da kurum mal sahibinin istediği anda hiç itiraz etmeden boşaltacağını peşinen kabul etmesi anlamına gelir. 
Tahliye Taahhütnamesi ile Tahliye Nasıl Yapılır? 
Elinde tahliye taahhütnamesi bulunan mal sahipleri hiçbir neden öne sürmeden bu taahhütnameyi kullanarak kiracılarını diledikleri anda çıkarma hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılması için kiraya verenin taahhütnameyi işleme koyması yeterlidir. Bu işlemin kısa sürede sonuçlandırılması için noter aracılığı ile başvuruda bulunması ya da taahhütnameyi avukat aracılığı ile işleme koymak daha garanti sonuç verecektir. 
Tahliye Taahhütnamesi Tarihi 
Bu tip bir taahhütname imzalayan kiracıların eli kolu mahkûm pozisyona düşmesi kaçınılmazdır. Çünkü kiraya veren elindeki bu gücü istediği kadar zam yapma hakkı elde etmeye varana kadar pek çok alanda bir tehdit unsuru olarak kullanabilir. Ancak bazı durumlarda tahliye taahhütnamesi geçersizdir. Bu alanda yapılan en büyük hata kira sözleşmesi tarihi ile kira taahhütnamesi tarihinin aynı olması ya da kira sözleşmesinden önce imzalanması durumunda tahliye taahhütnamesi kesinlikle geçersiz sayılmaktadır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.