Tahliye Taahhütnamesi Nasıl Doldurulur?

Tahliye taahhütnamesi nasıl doldurulur? sorusu, pek çok kiracı tarafından sorulmaktadır. Bu belgeler kiracı ve mülk sahipleri arasında imzalanmaktadır. Taahhütnamenin imzalaması durumunda, her ki taraf da evin boşaltılması hakkında karar verilmiş olur. Taraflardan alınan imza ve belgenin kendisi, bakanlık tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bunun sebebi mülk sahibi kişinin kiracıya, bu belgenin zorla imzalattırdığı düşüncesinin oluşmasını engellemek içindir. İncelemeler sonucunda taahhütname, bakanlık tarafından kabul edilir ve kiracı evi boşaltır.

Tahliye taahhütnamesi, özellikle mülk sahipleri ile iyi ilişkilere sahip olmayan kişiler tarafından yazılmaktadır. Taahhütname yazı itibariyle, dilekçelere benzemektedir. Ancak bu belgeler, emlak sürecinde kullanılmaktadır.

Tahliye taahhütnamesi nasıl doldurulur?” sorusu kapsamında, tahliye taahhütnamesinde bazı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler ise aşağıda listelenmiştir.

  • Taahhütnamenin tarihi,
  • Taahhütname kapsamında geçerli şartlar,
  • Mülk sahibi tarafından talep edilenler,
  • Kiracının kabul etme durumu,
  • Tarafların imzaları,

Bu maddeler doğrultusunda taraflar imzalarını atarlar ve yazı, bakanlığa ulaştırılır. Bakanlıktan çıkan karara göre uygulama sürecine geçilir. Taraflardan olan kiracı, evden ayrılmak istemediğini belirtirse, mülk sahibinin yasal işlem başlatma hakkı bulunmaktadır. Yasal düzenlemeye göre, kişinin evden atılma olasılığı vardır. Mülk sahibinin isteği üzerine gelen polis ekipleri, kiracıyı eşyaları ile beraber evden çıkartabilir. Ancak sözleşmenin imzalanmasından sonra bu gibi durumlar ile oldukça nadir karşılaşılmaktadır. Yasal yükümlülük boyutu olduğundan, taahhütnamenin imzalanması sonrasında kiracılar, durumu kabul etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz