Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Tahliye taahhütnamesi, gayrimenkul kiralama işlemlerinde kiracı ve kiralayan arasında sözleşerek hazırlanan bir belgedir. Tahliye taahhütnamesi ile kiralayan kişinin ihtiyacı olması durumunda kiracı adına tahliye işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Tahliye Taahhütnamesi

Gayrimenkul kiralamalarında, kiralayan kişinin kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilmesi için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Söz konusu koşullar 6570 sayılı kanuna ve Borçlar Kanununa göre belirleniyor. Ev sahibinin tahliye isteminde bulunabilmesi için gösterilecek sebeplerden birisi de tahliye taahhütnamesi olarak karşımıza çıkıyor. Tahliye taahhütnamesinde kiracı, evi beli bir tarihte tahliye edeceğini taahhüt etmiş oluyor. Belirtilen tarihte kiracı evden ayrılmaz ise kiralayan kişi, kiracıdan evi tahliye etmesini talep edebiliyor.

Tahliye Taahhütnamesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

– Tahliye taahhütnamesi kiracının kendi el yazısı ile yazılıp verilebiliyor. Ayrıca bu taahhütname noter aracılığı ile de hazırlanabiliyor.
– Tahliye taahhüdünde, evin tahliye edileceği tarihin belirtilmesi gerekiyor.
– Tahliye taahhütnamesi ve kira başlangıç tarihinin farklı tarihlerde olması gerekiyor. Kira sözleşmesi üzerinden uygun bir süre geçtiği takdirde taahhütname imzalanabiliyor.
– Boş tarihli taahhütnamenin imzalanmaması gerekiyor. Eğer imzalanır ise o taahhütnameye sonradan eklenecek bir tarih geçerli kabul ediliyor. Bu durumda kiracı, sonradan eklenen tarihte evi tahliye etmek durumunda kalıyor.
– Kiracı, belirlenen tahliye tarihinde evden ayrılmaz ise bir ay içerisinde icra takibinin başlatılması gerekiyor. Bu süre geçilir ise taahhütname geçersiz kabul ediliyor.
– Taahhütnamenin geçerli kabul edilebilmesi için yazılı bir şekilde hazırlanması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz