Tahliye Taahhütnamesine Uymayan Kiracı

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde kiralayan ve kiracı arasında sözleşme ile hazırlanan tahliye taahhütnamesi, kiralayan kişinin ihtiyacı olması takdirinde kiracı adına tahliye işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlıyor.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Gayrimenkul kiralamalarında, kiralayan kişinin kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilmesi için bazı koşulların oluşması gerekiyor. Söz konusu koşullar 6570 sayılı kanuna ve Borçlar Kanununa göre belirleniyor. Ev sahibinin tahliye isteminde bulunabilmesi için gösterilecek sebeplerden birisi de tahliye taahhütnamesi olarak karşımıza çıkıyor. Tahliye taahhütnamesinde kiracı, evi beli bir tarihte tahliye edeceğini taahhüt etmiş oluyor. Belirtilen tarihte kiracı evden ayrılmaz ise kiralayan kişi, kiracıdan evi tahliye etmesini talep edebiliyor.

Taahhütnamenin Özellikleri

1- Tahliye taahhütnamesi, kiracının kendi el yazısı ile yazılıp veriliyor. Ayrıca taahhütname, noter aracılığında da hazırlanabiliyor.
2- Tahliye taahhüdünde, evin tahliye edileceği kesin tarihin belirtilmesi gerekiyor.
3- Taahhütname ve kira başlangıç tarihinin birbirinden farklı tarihlerde olması gerekiyor. Kira sözleşmesinin üzerinden belirli bir süre geçmesi takdirinde taahhütname hazırlanabiliyor.
4- Boş tarihli taahhütnamenin imzalanmaması, kiracının sonradan eklenen tarihte evi tahliye etmek zorunda olmaması adına gerekiyor.
5- Taahhütnamenin geçerliliğini koruyabilmesi adına yazılı bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor.

Kiracı Taahhütnameye Rağmen Evden Çıkmazsa

Tahliye taahhütnamesine rağmen belirlenen tarihte evden çıkmayan kiracılar için, mal sahibi dava açabiliyor. Fakat davanın açılabilmesi adına ya da icra takibi yapılabilmesi adına taahhüt tarihinin otuz gün öncesinden kiracıya ihtar çekilmiş olması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz