Tahta Kaşık Kullanmak Ne Kadar Sağlıklı?

Teflon ve granit gibi yüzeyi çizilmelere karşı dayanıksız olan mutfak aletlerinin artması ile beraber tahta kaşıklar yeniden mutfaklarda ki yerini aldı. Bunlar için üretilen silikon spatula ve kaşıklar olsa da pek çok kişi daha sağlıklı gördüğü için tahta kaşık kullanmayı tercih ediyor. Peki, tahta kaşık kullanmak ne kadar sağlıklı?

Kullanmaya Başlamadan Önce Mutlaka Bunları Yapın!

Pek çok kişi satın aldığı tahta kaşığı kullanmadan önce sadece yıkamakla yetiniyor. Oysaki tahta kaşıkları ilk kullanımdan önce mutlaka hem kullanım ömrünü uzatmak hem de sağlıklı bir şekilde kullanmak için zeytinyağı ile güzelce ovalamak ve ardından 180 derecelik fırında yağı kuruyana kadar bekletmeniz gerekiyor. Aynı işlemi düzenli olarak tekrarlamanız gerekiyor.

Asla Cilalı Tahta Kaşık Almayın

Daha güzel göründüğü için tercih edilen cilalı tahta kaşıklar ise bir süre sonra bu cilanın etkisini kaybetmesi nedeni ile adeta kanser yayıyor. Bu nedenle asla cilalı tahta kaşık kullanmamanız gerekiyor. Tahta kaşık temizliği için ise su koyduğunuz bir tencereye su kaynadıktan sonra beyaz sirke ve karbonat eklemeniz ardından ise tahta kaşıkları koyarak iyice kaynatmanız yeterli oluyor. Tahta kaşıkları bulaşık makinesinin yıkama ilacını emeceği için asla bulaşık makinesinde yıkamamanız gerekiyor. Yıpranan ve çatlamaya başlayan tahta kaşıkların ise mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Aralıklarında biriken yemek artıkları ve ilaçlar zamanla mikropların üremesini sağladığı için hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz