İnsanların kullanımlarına sunulmak amacı ile oluşturulan her türlü yapının olası yangın başta olmak üzere acil durumlarda yapıda bulunan insanların mümkün olan en hızlı şekilde tah

TAKS e KAKS (Emsal) Hesaplamalarına Yangın Merdivenleri Dâhil Midir?
İnsanların kullanımlarına sunulmak amacı ile oluşturulan her türlü yapının olası yangın başta olmak üzere acil durumlarda yapıda bulunan insanların mümkün olan en hızlı şekilde tahliye edilmesini sağlayacak kaçış yolları ile donatılmak zorundadır. Özellikle de yangın merdivenleri ve kaçış güzergâhları her binada bulunması gereken kaçış yolları arasında yer almaktadır. 
Burada önemli olan çok katlı binalarda yangın hangi noktada çıkarsa çıksın her katta bulunan kişilerin mümkün olan en kısa sürede binadan tahliye olmasını sağlayacak şekilde başarıyla konumlandırılabilmesidir. Yine kaçış yolları ve kaçış merdivenleri kesinlikle yan yana yapılamıyor ve buna ek olarak bu iki güzergâhın birbirine alternatif olacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Yangın merdivenleri için merak edilen sorulardan biride bu alanların TAKS ve KAKS (emsal) hesaplamalarına dâhil edilip edilmediğidir. 
Bu alanların emsale dâhil edilip edilmeyeceği gibi soruların yanıtları Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan 48. Maddesinde belirlenmekte olup bu maddede konu ile ilgili şu bilgilendirmede bulunulmaktadır:
– Yapı yüksekliği 21.50 metrenin altındaki yapılarda aynı zamanda kaçış yolu olarak değerlendirilen bir merdiven, 
21.50-30.50 metre arasındaki yapılarda biri korunumlu diğeri korunumsuz en az 2 merdivenin düzenlenmesi gerektiğinden ikisi, 
30.50 metrenin üzerindeki yapılarda ikisi de korunumlu 2 merdiven yapılması gerektiğinden ikisi, emsal alanına dahil değildir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.