TAKS – KAKS Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yapı inşa edileceği zaman, bulunan alanda birtakım hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Arsa üzerinde inşa edilecek binaların kat sayısı, kaplayacağı alan Taban Alanı Katsayısı (TAKS) ve Kat Alanı Katsayısı (KAKS) oranlarına göre hesaplanıyor. Bu hesaplamalar, arsanın imar planı göz önünde bulundurularak yapılır.

TAKS Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır?

TAKS, inşa edilecek yapının taban alanını belirleyen unsurdur. Hesaplaması ise; taban alanı ve arsa alanının çarpılması yoluyla yapılıyor. TAKS, belirtilirken 0.10 – 0.15 – 0.40 – 0.50 – 0.60 – 0.80 gibi oranlar kullanılır.

Taban alanı hesaplamalarında, yangın merdivenleri, toprağa dayalı asansör boşlukları, iç bahçeler, açık havuzlar, açık otoparklar, sığınaklar, su depoları, su sarnıcı, gri su toplama havuzu ve zemine oturan avlular taban alanına dahil edilmez.

Taban Alanı Katsayısı (TAKS) hesaplamalarıyla ilgili bazı örnekler;

1-TAKS oranı: 0,30
Arsa alanı: 1500 metrekare
Taban alanı: 450 metrekare.
2-TAKS oranı: 0,30
Arsa alanı: 1000 metrekare
Taban alanı: 300 metrekare

KAKS Nedir? Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KAKS, bir diğer adı ile Emsal, inşa edilecek yağının kat alanı katsayısını belirleyen unsurdur. Hesaplaması ise; kat alanı ve arsa alanının çarpılması yoluyla yapılıyor. KAKS, belirtilirken 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 gibi oranlar kullanılır.

Kat Alanı Katsayısı (KAKS) hesaplamalarıyla ilgili bazı örnekler;

1-KAKS oranı: 1,50
Arsa alanı: 1000 metrekare
Kat alanı: 1500 metrekare.
2-KAKS oranı: 2.0
Arsa alanı: 2000 metrekare
Kat alanı: 4000 metrekare.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz