Taksirli İflas Ne Demek?

 

Tacir olan ancak gerekli olan dikkat ve özeni göstermemesi durumunda iflas etmesine neden olan kişi, iflasta karar kılınmış ise cezayı işlem başlatılır. Peki, taksirli iflas cezasını ne kadar?

Taksirli İflas Nedir?

 

Türkiye Cumhuriyetinin ilgili ceza kanuna göre tacir olmanın gerektiği özeni ve dikkati yerine getirmemesi sebebiyle iflasa sebebiyet veren kişi demektir. İflasa karar verilmesinden dolayı kanun cezasında iki aydan, 1 yıla kadar cezalandırılması demektir.

Normal şartlarda iflas etmek suç değildir. Ancak hileli yöntemlerle iflas etmesinin tespiti durumunda ceza uygulanması olarak tanımlanır. Taksirli hareketlerle mal varlığına zarar vermek batık duruma gelmek kısaca iflas etmek demektir.

Taksirli bir şekilde iflas etmek sadece tacirin mal varlığını tehlikeye sokmaz. Tacire olan güven ve alacaklıların iyi niyetli yaklaşımı da zarar görmüş kabul edilir. İflas etmek suç sayılmıyor olsa da taksirli iflas etmenin suç sayılmasının nedeni tacire olan güvenin sarsılmaması amacıdır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz