Takyidat nedir, tapuda takyidata nasıl bakılır?

 

Takyidat belgesi herhangi bir gayrimenkul üzerinde 3. Kişilerin yararına konulmuş ve gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakkını farklı şekillerde sınırlayan ön alım, haciz, intifa, şufa, irtifak gibi hakların bildirildiği belgedir. Tapu sicil kütüğünde gayrimenkul tapusu üzerinde şerh, beyan veya irtifak hakları bulunuyorsa bu sizin o mülkü kullanmanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle bir gayrimenkul satın almadan önce takyidat belgesini görmek faydalı olacaktır.

Takyidat bilgileri malik ya da tapu ilgilisi veya bu kişilerin kanuni vekilleri tarafından alınabilmektedir. Bu bilgilerin üçünü kişilere verilmesi yasaktır bu nedenle kanuni olarak tapu ile ilişki bulunmayanlar takyidat belgesini alamazlar.

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

 

 

 

 

Tapu Müdürlüğünden takyidat belgesini alabilmek için anlaşmalı bankalara (Ziraat Bankası, iş Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) takyidat harcı yatırılmalıdır. Bazı bankalar bu harcı sadece gişelerden tahsil ederken Ziraat Bankasından takyidat harcı yatırmak istediğinizde işlemi ATM cihazları aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer iskan için takyidat belgesi almanız gerekiyor ise ilgili apartmanda bulunan her daire bağımsız olarak harç ücretini bankaya yatırmalıdır.

2016 yılı için takyidat harç tutarı 7,60 TL’dir. Eğer harç ödemek istemiyorsanız tapuda görevli memurdan ricada bulunabilir ve kayıtları inceleyebilirsiniz. Ancak bu durumda elinizde resmi bir belge bulunmayacaktır.

 

Takiydat Belgesi Harçları Ne Kadar?

 

Takiydat kelime anlamı olarak ayrıntı olarak bilinmekte olup, Takiydat tapunun ayrıntısını göstermekte olan belgeye ise Takiydat belgesi ismi verilmektedir. Mevcut olan yapılarınız üzerinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı bulunabilir. Bunları gösteren veya bunların olmadığını gösteren belgeye Takiydat belgesi denmektedir. Takiydat belgesi almak için ise belli bir harç yatırmak gerekmekte olup, bu harcı yatırarak Takiydat belgesi alabilirsiniz. Takiydat belgesi harcı ise en son 7,60 TL olarak belirlenmiştir. Takiydat belgesi almak için bu harcı Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank gibi bankalara yatırarak temin edebilirsiniz.

Takiydat Belgesini Kimler Alabilir?

 

 

 

Takiydat belgesini malik sahibi ya da bu malikten hak sahibi olan kişiler alabilmektedir. Takiydat belgesi 3. Şahıslar tarafından alınması veya verilmesi mümkün olmadığı gibi alınması da kesinlikle yasaktır. Takiydat belgesi tapu tarafından verilmekte olup, tapu çalışanlarından talep edilmesi ve harç bedelinin yukarıda saydığımız bankaların ATM’lerinden yatırarak ve makbuzu ile giderek alabilirsiniz.

E-Devletten Takiydat Alınır mı?

 

 

 

Taşınılmaz varlıklarınız için Takiydat belgesi almak isteyen kişiler e-devletten Takiydat alınır mı konusunda sorular sormakta olup, gelişen teknoloji ile Takiydat belgesi e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. Bundan yararlanmak için TKGM servisleri sayfasına başvurmanız gerekmekte olup, bu şekilde e-devlet üzerinden Takiydat belgesi alınmaktadır.

 

Daha önce takyidat belgesi aldınız mı?

 

Sorununuz çözülmediyse yorum yaparak bir emlak danışmanında bilgi alabilirsiniz

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz