Veraset Çalışması ile Tapu İşlemleri Artık Çok Daha Kolaylaşacak

 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen özel çalışma ile beraber veraset ve intikal vergisi işlemlerinde ilişiği kesme uygulamasını çok daha kolay bir hale getirecek yeni çalışmalara başlandı. Bilindiği üzere veraset ve intikal vergisi ilişiği kesme uygulaması çoğu zaman bürokratik işlemlerin gereksiz yere son derece uzamasına yol açarak mağduriyetlerin oluşmasına neden oluyordu.

İlişiği Kesme Süreci Beklenmeden Satış Yapılacak 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ne yazık ki çoğu zaman gereksiz bürokratik işlemler nedeniyle eleştirilerin de hedefi oluyor. Özellikle de veraset ve intikal süresi için uygulanan ilişiği kesme süreci bazen oldukça fazla uzayabiliyor ve bu da taşınmazın satışında gereksiz yere son derece uzun süre beklenmesini zorunlu kılıyor. İşte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan yeni çalışma ile beraber ilişiği kesme sürecinin sona ermesi beklenmeden tapuda gerçekleştirilecek olan satışın yapılmasına izin verilecek.

İntikal İlişik Belgesi Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

 

Çoğu insanın başına adeta bela olan veraset ve intikal vergisi ilişik kesme yazısı Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. Bu belge olmadan ne yazık ki mevcut kanunlar çerçevesinde tapuda satış işlemleri yapılamıyor. İntikal ilişik kesme belgesinin bu kadar uzun sürede hazırlanmasının nedeni ise son derece kapsamlı bir inceleme yapılması ve incelemenin 1957 yılından itibaren yapılması.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz