Tapu Alım – Satım İşlemlerini Artık Noterler Yapacak!

Türkiye Noterler Birliği tarafından düzenlenen Türkiye Noterler Birliği 47. Olağan Kongresi organizasyonuna katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül son derece önemli açıklamalarda bulundu. Daha öncede gündeme gelen tapu işlerinin noterler tarafından yapılması konusundaki girişimleri hatırlatan Gül seçimden sonra bu projenin hayata geçirileceğini açıkladı.

Tapu İşlemlerini Artık Noterler Yapacak

Bilindiği üzere ülkemizde tapu alım satım işlemleri tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup yapılacak olan yasal düzenleme ile bu yetki noterlere devredilecek. Yani ev satın almak ya da ev satmak isteyen kişiler bundan sonra tapu dairesine yerine notere giderek bu işlemlerini noter üzerinden gerçekleştirecek. Gayrimenkul satış ve gayrimenkul tescil işlemleri Bakanlar Kurulu tarafından yapılacak olan düzenlemenin ardından noterler tarafından yapılmaya başlanacak.

Prensipte Bakanlar Kurulu ve Başbakan Onay Verdi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yapmış olduğu açıklamada bakanlık olarak hazırlamış oldukları yeni yasal düzenlemenin ilk etapta hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Bakanlar Kurulu tarafından olumlu karşılandığını açıkladı. Seçimlerden sonra Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak olan üçlü görüşmelerden sonra teknik detaylar belirlenecek. Tüm bu detaylar en son Noterler Birliği ile yapılacak olan görüşmelerde yeniden masaya yatırılacak ve son taslak belirlenecek. Özellikle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından paylaşılacak olan görüşler sistemin hayata geçirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz