Tapu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Son dönemde ne yazık ki kötü niyetli insanlar tarafından yapılan dolandırıcılıklar pek çok kişinin büyük hayallerle gittiği tapu dairelerinden hayal kırıklığı ile dönmesine neden olmaktadır. Bu nedenle taşınmaz satın almak isteyen kişilerin tapu dairesine gitmeden önce gerekli araştırmaları yaparak bilgi sahibi olmaları ve tapu alırken izlenecek yol hakkında dikkatli olmaları gerekmektedir. Peki, tapu alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Emlak Alırken Tapuda Nelere Bakılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Satın alacağınız tapunun üzerinde kat irtifakı kurulup kurulmadığına dikkat edin. Bankalar kesinlikle kat irtifakı kurulmayan tapular üzerine konut kredisi kullandırmamaktadır. Kat irtifakının kurulmuş olması demek binanın üzerine inşa edileceği arsada binanıza isabet eden arsa oranını göstermektedir.
  • Mutlaka tapunun üzerinde kat mülkiyeti yazmasına dikkat edin. Kat mülkiyeti yazan tapunun anlamı binanın iskânının alınmış olmasıdır. Bu da güvenilir ve sorunsuz olduğunu gösterir.
  • Tapunun üzerinde yazılan adres ile size gösterilen taşınmazın adreslerinin aynı olup olmadığını inceleyin. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biride son derece şık ve lüks bir taşınmaz gösterilerek tapuda çok daha ucuz bir taşınmazın pahalı fiyatla satılmasıdır. İki taşınmazın aynı olduğundan tapu üzerindeki adresi kontrol ederek emin olun.
  • Emlak üzerinde ipotek ya da başka bir şerh olup olmadığını inceleyin. Tapunun üzerinde yer almayan bu bilgiyi tapu dairesine giderek öğrenmeniz mümkündür.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz