Tapu Bilgileri Nasıl / Nereden Öğrenilir?

Taşınmazların kime ait olduğunu gösteren resmi belgeye tapu belgesi adı verilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu belgeler farklı pek çok çeşitte hazırlanabilmektedir. Bu türlerden bazıları yeni tapu almak isteyen kişiler için olumsuz şartlar oluşturduğu için taşınmaz almadan önce mutlaka tapu sorgulama işlemi yapılarak taunun türü öğrenilmelidir. Peki, tapu bilgileri nasıl / nereden öğrenilir?

Tapu Türleri Nelerdir?

Tapular düzenlenmiş oldukları taşınmaz türüne göre isimlendirilmektedir. Örneğin konutlar için düzenlenen tapulara konut tapusu denirsen arsa için düzenlenen tapuya ise arsa tapusu adı verilir. Bina tapusu, arsa – tarla tapusu, kat mülkiyeti tapusu, kat irtifakı tapusu ve devremülk tapusu gibi farklı tapu türleri bulunmaktadır. Tapu harcı tutarı bu tapu türlerine göre belirlenerek ödenmektedir.

Tapu Bilgileri Nasıl Öğrenilir?

Tapu bilgilerini öğrenmek için kullanılabilecek en kolay yöntem hiç kuşkusuz e devlet tapu sorgulama yöntemidir. Kişinin kimlik bilgisi ve e devlet şifresi kullanarak girdiği ekranda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden kendi adına kayıtlı olan tüm taşınmaz bilgileri tek bir ekran üzerinden görüntülenebiliyor. Tapunun üzerine tıklandığı anda ise açılan yeni ekranda tapunun detaylı bilgilerine erişilmesine izin veriliyor. Tapu bilgileri sorgulama ekranında tapunun niteliği, ada parsel bilgileri, yüzölçümü, hisse bilgileri ve tapu tarla tapusu ise bu durumda tarlanın hissedarları ile kime ait olduğu bilgileri detaylı olarak yer alıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz