Tapu Bilgilerini Kullanarak Yer Nasıl Bulunur?

Taşınmaz satın almak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken konulardan biride kendilerine gösterilen taşınmazlar ile tapuda satışı yapılacak olan taşınmazın aynı olup olmadığının kontrolüdür. Bu işlemi en kolay yapabileceğiniz yöntem ise tapu bilgiler ile yer bulma sorgulaması yapmaktır. Peki, tapu bilgilerini kullanarak yer nasıl bulunur?

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hem tapu dairelerinin iş yükünü azaltmak hem de vatandaşın işini kolaylaştırmak adına internetten online olarak sunduğu hizmetleri her geçen gün arttırmaktadır. Bunlardan biride internetten tapu sorgulama işlemidir. Belediyeye gitmeden bu işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden adres ile tapu bulma uygulamasına girmesi yeterli oluyor. Ardından uygulamanın sizden istediği bilgileri girerek sorgulama yapabiliyorsunuz.

Coğrafi Bilgi Sistemleri İnternet Sitesi

Tapu bilgileri ile yer bulma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Sistemleri internet sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Açılan ekranda “parsel sorgu” seçeneğine tıklamanız halinde karşınıza yenilenen ekranda ada pafta parsel sorgulama ekranı gelir. Bu ekranda boş olarak yer alan il, ilçe, mahalle, köy ve ada parsel bilgilerini girmeniz durumunda bilgilerin ait olduğu parselin uydu görüntüleri ekranda gösterilir. İki bilgi arasında bir uyuşmazlık olması durumunda tapunun kayıtlı olduğu Tapu ve Kadastro Dairesi üzerinden başvuruda bulunulması halinde gerekli bilgiler alınabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz