Tapu Birleştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu birleştirme işlemleri ya da bilinen diğer ismi ile tapu tevhit işlemi zıddı bir ifraz işlemi olarak tanımlanmakta olup 2010/4 sayılı genelgede birleştirme (tevhit); “Birbirine bitişik birden çok parselin bir parsel haline dönüştürülmesini” ifade eder, şeklinde tanımlanmaktadır. Genelde komşu parsellerin tek bir tapu halinde toplanması amacı ile yapılmaktadır.

Tapu Tevhit İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu birleştirme işlemi için öncelikle birleştirme yapmak isteyen kişinin Tapu Kadastro Müdürlüğü üzerinden başvuruda bulunarak süreci başlatması gerekmektedir. Bu başvuruyu takip eden 30 günlük süre zarfı içerisinde işlemler tamamlanarak süreç sonlandırılmakta ve uygun görülürse tapu birleştirme işlemi tamamlanmaktadır.

Tapu Tevhit Harcı Ne Kadar?

Tapu birleştirme işleminin tamamlanabilmesi için başvuruda bulunan kişinin kayıtlı değerler üzerinden hesaplanmak üzere binde 11,38 oranında tapu tevhit harcı ödemesi gerekiyor. Yine tapu sicil müdürlüğü tarafından istenen belgelerin de eksiksiz olarak teslim edilmesi isteniyor. Tapu tevhit işlemi için istenen belgeler;

1) Taşınmazın bulunduğu yere göre belediye encümeni veya il idare kurulu kararı,

2) Kadastro müdürlüğünce üst yazıya bağlanmış üç takım (kadastro görmeyen yerlerde 2 takım) birleştirme dosyası, (TKGM Gn. 1993/6 eki yönerge)

3) Tescil bildirimi ve kontrol raporu,

4) Taraf/Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği ile vesikalık fotoğrafları, T.C. Kimlik ve vergi numarası,

5 ) İşlem taraflarında temsilci sıfatıyla katılan var ise, temsile ilişkin belge.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz