Tapu Birleştirme Nasıl Olur?

Tapu dairelerinde en sık yapılan işlemlerden biri de tapu birleştirme işlemidir. Tapu sicili kayıtlarında ayrı ayrı kayıt edilen ancak birbirlerine bitişik nizamda yer alan taşınmaz malların tek bir parselde toplanması işlemine tapu birleştirme adı verilmektedir. Peki, tapu birleştirme işlemi nasıl yapılır?

Tapu Birleştirme İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

  • Tapu birleştirme işleminin yapılabilmesi için öncelikle gerekli evrakların hazırlanması istenmektedir. Bu evraklar;
  • Taşınmazın sınırları içerisinde bulunduğu belediye encümeni ya da il idare kurulu tarafından alınan karar,
  • Kadastro Müdürlüğü tarafından üst yazıya bağlanan 3 takım birleştirme dosyası ve bu dosyalara ait olan tescil bildirimi ve kontrol raporu,
  • Birleştirme yapmak isteyen kişinin kendisine ait olan ya da bu kişinin resmi belgelerle yetki vermiş olduğu yasal temsilcisinin kimlik belgesi, temsil edilecekse temsil raporu,
  • Bu taşınmazlar içerisinde bina bulunuyorsa binaya ait olan deprem sigortası.

Tapu Tevhit İşlemi Nasıl Yapılır?

Tapu birleştirme işlemi için gerekli evraklar ile taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne başvuruda bulunulması yeterli oluyor. Gerekli evrakların incelenmesi ve tapu birleştirme harcı tutarının yatırılmasının ardından işlemler tamamlanarak birleştirme süreci tamamlanıyor.

Tapu Tevhid Harcı Ne Kadar?

a)Tevhit işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden (Binde 11,38)

  1. b) (5831 sayılı Kanunun 7 nci maddesi ile değişen bent. Yürürlük: 27/1/2009) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 11,38)

c)Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden (Binde 4,55)

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz