Tapu Cezası Ödemeleri

Tapu işlemleri esnasında tapu harcı ödemekle yükümlü olan mükellefler, daha az miktarda harç ödemesi yapmak adına satış değerini daha düşük bir şekilde beyan edebiliyor. Bu durumun tespit edilmesi halinde tapu harcı cezası ödeniyor.

Tapu Harcı Cezası

Tapu dairesinde gerçekleştirilen taşınmaz alım ve satım işlemleri esnasında ödenen tapu harcı, taşınmaz malın gerçek satış değeri üzerinden hesaplanarak ödeniyor. Tapu harcı, Harçlar Kanunu’na bağlı olan 4 sayılı tarifede belirten mükellefler tarafından ödeniyor. Söz konusu mükellefler şu şekilde belirtiliyor;

a) Mülkiyet ve mülkiyetten gayrı ayni hakları iktisap edenler (İktisap eden kişiler birden fazla ise harçları hisseleri oranında öderler),
b) İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler,
c) Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar,
d) Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar,
e) Rücularda rücu eden taraf,
f) Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar.

Tapu Harcı Cezası

Tapu harcını ödemekle yükümlü olan kişiler, tapu harcı ödemesini daha az miktarda yapmak adına taşınmaz malın satış değerini, olduğundan daha düşük gösterebiliyor. Bu durumların tespit edilmesi halinde tapu harcı cezası uygulanıyor. Tapuda yapılan alım ve satım işlemlerinin ardından emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödenmesinin ya da beyan edilen devir ve iktisap bedelinin olduğu gibi yansıtılmadığının tespit edilmesi durumunda, harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz