2018 Tapu Dairesinde Kredi Kartı İle Ödeme Yapılır Mı?

Tapu dairesinde yapılan her işlem için belirlenen oranlarda harç ödemesi yapılması gerekmektedir. Özellikle de taşınmaz alım satımlarında uygulanan tapu harcı bedeli ciddi rakamlara yükselebilmekte olup bu ödemeyi nakit olarak yapmak istemeyen kişiler kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmektedir. Peki, tapu dairesinde kredi kartı ile ödeme yapılır mı?

Tapu Dairesinde Kredi Kartı Geçiyor Mu 2018

Tapu harcı ödemelerini kolaylaştırmak için Maliye Bakanlığı pek çok banka ile anlaşma yapmış olmakla beraber bu sayede bankaların internet şubesi ve ATM’leri üzerinden tapu harcı ödemesi yapılabilmektedir. Tapuda kredi kartı ile ödeme yapılması ise ilgili tapu dairesinde e-tahsilat sistemi bulunması durumunda mümkün oluyor. Bu nedenle satışa konu olan taşınmazın sınırları içerisinde bulunduğu tapu dairesini satıştan öne telefonla arayarak konu hakkında bilgi istemeniz ve kredi kartı ile tapu harcı ödemesi yapılıp yapılamadığını sormanız gerekiyor .

Tapu Harcı Ne Kadar 2018

Bilindiği üzere taşınmaz satışlarında satışa konu olan taşınmaz değerinin binde 20 oranında hem satıcı hem de alıcı taraftan tapu harcı tahsilâtında bulunulmaktadır. Yüksek fiyatlı taşınmazların satışında bu nedenle son derece yüksek tutarlarda tapu harcı ödemesi yapılabilmektedir. Örneğin 200 bin liralık bir konutun satışı için hem konutu satan taraf hem de konutu alan taraf ayrı ayrı 4 bin lira ödeyerek toplamda 8 bin lira tapu harcı ödemesi yapmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz