Emlakçılık Yasasının Durumu Ne Olacak

Son dönemlerde emlakçılar ile alakalı söylentiler kulaktan kulağa dolaşıyor. Emlakçılar ile alakalı yasanın içeriğinin ne olacağı ve bu yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği her kes tarafından merak edilen sorunlar arasında yer alıyor. Her ne kadar yakın bir zaman içerisinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Emlak sektörü ile ilgili bazı düzenlemeleri açıklasa da tartışmalar yoğun bir şekilde kulislerde dönmeye devam ediyor.

Emlak Sektörü İçin Açıklanan Düzenlemeler Yeterli mi?

Son yapılan düzenleme sektör için yetersiz olsa da genel anlamda kişiler üzerinde olumlu bir hava yarattı. Sektör üzerine devletin elinin değmiş olması kısa süreli de olsa can suyu olacağı konuşuluyor.

Lisans Almak İçin Neler Gerekiyordu Kısa Bir hatırlayalım

Gayrimenkul alım satımı yapmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmaları aranırken aynı zamanda yaşadıkları il ya da ilçelerde yer alan odalara kayıtlı olmaları gerekiyor. Yetkili işletme belgesi almak isteyen kişilerin buna ek olarak belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Bu suçlardan hüküm giyen kişiler çıkan aflardan yararlanmış olsalar dahi yetkili işletme belgesi almalarına izin verilmeyecek. Açılan emlakçılarda satış ve pazarlama temsilcisi olmak için çalışmak isteyen kişilerin emlak ve emlak yönetimi için lisans ya da ön lisans diplomasına sahip olmaları ya da mesleki yeterlilik belgesi almış olmaları şartı aranacak. Yine yeni yönetmelik ile beraber emlak ofisleri için artık 30 metrekare sınırı uygulanacak.

Burada öne çıkan ve sektörü daha profesyonel hale getirecek olan madde, alınacak lisans belgesinin hangi şartlarda emlakçılara nasıl verilecek olduğu. Daha önce çeşitli kurumlar ve sektörler tarafından verilen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Emlak sertifikaları gibi bir kursa tabi tutulup belge verilecekse eskisinden bir farkı olmayacağı kanaatindeyim.

Tapu Dairesine Alım Satımlar İçin Lisansli Emlakçılardan Başka Kimse Girmesin 

Tapu dairelerinde yapılan bir çok işlemin vatandaşlar için karışık olması tapu dairesi içerisinde evrak kirliliğine ve gereksiz kalabalığa sebebiyet vermektedir. Böylelikle hem tapu çalışanlarının hemde vatandaşların işleri aksamakta kısa zamanda bitebilecek işlemlerin 2-3 katı fazla zaman alması sıkıntı yaratmaktadır. Yapılan Emlak düzenlemeleri ile vasıflı emlakçılar türetilirse tapu dairesindeki satış ile alakalı tüm işlemleri Yeni Lisanslı Emlakçıların cüzi bir hizmet bedeli ile takip etmesi hem bilgi kirliliğini ortadan kaldıracak hem de emlak sektörüne olan güvensizliği tam anlamıyla ortadan kaldıracaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz