Bu yazımızda tapu dairesinde daha önceden hiç devir işlemi bulunmamış kişiler için bu sürecin ne kadar olacağı konusunda bilgi vereceğiz. Bu süreç birçok kişiye uzun süreç olarak görünebilir fakat işlemler sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde uygulandığı zaman tapu devir işlemleri kısa sürmektedir. Gayrimenkul akım satım işlemlerinde online olarak randevu alındığı gibi Tapu Müdürlüğünde mevcut olan sıramatik cihazlarında sıra numarası alarak işlemleri yürütebilirsiniz.

İşlem süresi aslında Tapu Müdürlüğünde olan yoğunluğa göre farklılık gösterir. Başvuru için Tapu Müdürlüğüne gelen kişi evraklarını teslim ettikten sonra süreçle alakalı her aşamada sms yolu ile tapu başvurusunda sms yolu ile bilgilendirme oluyor. Ayrıca gayrimenkul alım satım işlemlerinde online olarak randevu alındığı gibi Tapu Müdürlüğünden de alacağınızı belirtmiş olalım.

Size gelen SMS’teise’3654 başvuru numaralı işleminize evrak kontrolleri yaparak başlanmıştır.’ gibi bir SMS gelir. Bu SMS sayesinde tapu işleminizin başladığını anlamış olursunuz. İşleminiz devam ediyorsa ikinci bir smste ise ‘3654 başvuru nolu işleminizle ilgili olarak …. TL tapu harcını ve …. TL döner sermaye ücretini başvuru istem belgesinin arka yüzünde yazan ilgli bankaya yatırarak banka dekont asılları ve nüfus cüzdan asıllarınızla birlikte saat ..;.. saatinde Müdürlüğümüzde imzaya hazır olunur. Randevu saatine uymamanız durumunda imzalarınız bir sonraki iş günü aynı saatte alınacaktır.’

Yukarıda yer alan örnek gibi bir sms bilgilendirmesi gelir ve bu işlem yoğunluğa göre verilecek olan tarih iki ya da üç gün de sürebilir. Yapılan gayrimenkul satış bedeli üzerinden binde 20 oranındaki bedel, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı olarak ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz