Tapu Devri Başka İlde Yapılabilir Mi?

Taşınmaz malların devir işlemleri tapu dairelerinde yapılmakta olup bu noktada merak edilen sorulardan biri de tapu devrinin illaki taşınmazın bulunduğu şehirde yapılma zorluğu bulunup bulunmadığıdır. Peki, tapu devri başka ilde yapılabilir mi?

Başka Şehirde Olan Taşınmazın Satışı Nasıl Yapılır?

Sürekli olarak gelişmeye devam eden teknoloji hayatımızı her alanda kolaylaştırırken bunlardan biride ilk kez 2011 senesinde uygulamaya alınan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sistemidir. 2011 senesinden önce böyle bir uygulama olmadığı için taşınmaz satışlarında tapu devri sadece taşınmazın adres olarak kayıtlı olduğu tapu dairesinde yapılmak zorunda iken günümüzde TAKBİS sayesinde bu zorunluluk ortadan kaldırılmıştır. Yani taşınmaz satışları alıcı ve satıcının hazır bulunduğu her tapu dairesi üzerinden yapılabilmektedir.

TAKBİS Üzerinden Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Örnek vermek gerekirse Ankara’da bulunan bir taşınmazın İzmir’de satışını yapabilmek için başvuruda bulunduğunuz tapu dairesi TAKBİS sistemini kullanarak Ankara’da ki tapu dairesi ile iletişime geçiyor ve devir işlemi için alınan evrakları elektronik ortamda Ankara’da ki yetkili tapu dairesine iletiyor. Tapu dairesi evrakları inceledikten sonra bütün evrakların tam olması durumunda İzmir’de ki tapu dairesine yetki belgesi vererek satış için görevlendirmede bulunuyor. Bunun ardından İzmir’de başvuruda bulunduğunuz tapu dairesi Ankara’da yer alan taşınmazın satışını gerçekleştiriyor ve taraflar arasında tapu devri işlemi tamamlanmış oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz