Tapu Döner Sermaye Ücreti Ödemesini Kim Yapar?

Taşınmazların satış ve devir işlemleri tapu dairelerinde yapılmakta olup bu işlemlerin yapılabilmesi için belirlenen oranlarda tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti gibi vergilerin ödenmesi zorunludur. Tapu harcı pek çok kişi tarafından bilinmekte olup tapu döner sermaye ücreti hakkında ise çoğu zaman akıllarda soru işaretleri kalmaktadır. Peki, tapu döner sermaye ücretini kim öder?

Tapu Döner Sermaye Ücretini Hangi Taraf Öder?

Taşınmaz satışları için devlet vergi kesintisi yapmakta olup tahsil edilen vergiler arasında tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti alıcı ve satıcı taraf arasında tartışmalara neden olmaktadır. Yasal olarak tapu harcı alıcı ve satıcı taraftan ayrı ayrı tahsil edilmekte olup buna ek olarak tarafların anlaşarak bu tutarı tek bir kişinin yatırması da söz konusu olabilmektedir. Tapu harcı bu şekilde ödenirken satış için tahakkuk eden tapu döner sermaye ücreti için ise ödeme alıcı tarafından yapılmaktadır. Yani tapu döner sermaye ücreti ödemesi alıcı tarafından yapılmaktadır.

Tapu Döner Sermaye Harcı Ne Kadar?

Tapu döner sermaye harcı 2018 rakamı Maliye Bakanlığı tarafından 103,50 lira olarak belirlenmiştir. Bu tutara ek olarak aynı zamanda 14 lira olarak ilave hizmet bedeli tahsilatı yapılmaktadır. Yani tapu satışlarında alıcı olan taraftan tapu döner sermaye ücreti olarak 117,50 lira tahsilat yapılmaktadır. Buna ek olarak ev alan kişinin birde hesaplanan tapu harcı tutarını yatırması gerekir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz