Tapu Düzeltme Davası Zaman Aşımı

 

Tapu iptali ve zaman aşımı davası birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, tapu düzeltme davası zaman aşımı süresi ne kadar oluyor?

Tapu ile ilgili şikayetlerde hakkını aramak isteyen kişiler Hukuki süreçleri yerine getirerek lehine sonuç alabiliyorlar. Tabi, bu süreçle ilgili bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Hangi Belgeler Gerekir?

 

Tapu düzeltme davası için ilgili mahkemeye dilekçe verilerek başvuru yapılması gerekiyor. Dilekçenin hitap edeceği kurumlar Tapu Müdürlükleri ve Sicil Müdürlüklerine göre düzenlenmelidir. Ayrıca bu dilekçeye ne kadar delil varsa ek olarak verilmelidir.

Tapu düzeltme davası için dilekçe verecek olan kişilerin kimlik bilgilerinin ve adreslerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Dilekçede ayrıca tam olarak neyin istendiğini de özetleyen bir cümleye yer verilmesi şartı aranmaktadır.

 

Tapu Kaydının Düzeltilmesi Davası Nasıl Açılır

 

Taşınmazın bulunduğu ildeki Asliye mahkemesine dilekçe ile başvurulabilir. Şahitler dinlenir, deliller tartışılır Neticede, hasıl olan kanaata göre karar verilir.

Tapu iptal ve tescil davası için zamanaşımı süresi bulunmuyor.

Dava Açmak Süreye Tabi Olur mu?

Tapu iptal ve tescil davaları hak düşürücü süreye tabi değildir. Herhangi bir şekilde yolsuz tescil durumunda süreye bağlı kalmadan dava açılabilmektedir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz