Tapu Fotokopisi Verilir mi?

 

Tapu fotokopileri alım, satım gibi pek çok işlem için gerekli olan evraklar arasında yer almakta olup, tapu dairelerinde eğer ki gayrimenkul ile ilgili bir işlem gerçekleştirilecek ise mutlaka tapu fotokopilerinizi yanınız da bulundurmalısınız. Tapu fotokopileri bazen başka kişilere de verilmesi gerekebilir. Bu kişiler arasında ise satış yapacaksanız satacağınız kişi ya da kişiler olurken aynı zaman da emlakçı vasıtası ile satıyorsanız emlakçılar sizlerden tapu fotokopisi talep edebilir. Bu durum da ise tabi ki aklınıza tapu fotokopisi verilir mi sorusu gelmekte olup, eğer ki vekalet gibi satış işlemi gerçekleştiriliyor ise ve siz orada bulunamayacaksanız tapunun fotokopisi gerekli evraklar arasında yer alabilir.

Kiracıya Tapunun Fotokopisi Verilir mi?

 

Elektrik, su veya doğalgaz açma kapatma işlemleri için bazı zamanlarda tapu fotokopisi kiracılara lazım olabilir. Bu gibi durumlar da ise sizden kiracınız tapu fotokopisi talep edebilir. Eğer ki bir kiracı aldıysanız ve gayrimenkulünüzü kiraya verdiyseniz kiracı sizden tapu fotokopisi talep eder ise aklınıza kiracıya tapunun fotokopisi verilir mi sorusu düşebilir. Bu oldukça normal olup, kiracıya aslında fotokopinin verilmesinin bir mahsuru yoktur. Tabi ki neden istediğini mutlaka sormalı ve sizi tatmin eden bir yanıt alırsanız vermenizi tavsiye ederiz. Tapu fotokopisinin yanın da nüfus cüzdanı fotokopisini de istiyor ise bu konuda dikkatli olmalısınız. Çünkü kesinlikle nüfus bilgilerinizi kimse ile paylaşmamalısınız.

Tapu Çalınırsa Ne Olur?

 

Tapunun orijinali çalınır veya kaybolur ise mutlaka gerekli olan mercilere bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü tapu, pasaport, kimlik gibi değerli evraklar ile başka kişiler işlem yapılması sağlanmakta olup, bunun için kesinlikle gerekli olan yerlere başvurarak çalındığını ya da kaybolduğunu bildirmelisiniz. Tapu çalınırsa ne olur gibi aklınız da düşünce var ise ilk olarak kişi nüfus cüzdanı ile birlikte tapu dairesine başvurmalı ve gerekli kayıp ve çalıntı işlemlerini yapmalıdır.

Tapu Fotokopisini Kaybettim

 

Tapu fotokopisini kaybettim ne olur diye merak ediyorsanız bu durum bir sorun teşkil etmez. Netice de elinde olan belge bir fotokopi olup, siz olmadan bir işlem yapılması mümkün değildir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz