Tapu Gerçek Satış Bedeli Ne Demek?

Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan taşınmazların tümünün satış işlemleri adreslerine göre bağlı oldukları Tapu Daireleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yapılan satış işlemlerinde ödenecek olan tapu harcı ise beyan edilen satış değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Pek çok kişi daha az tapu harcı ödemek amacı ile satış bedelini gerçek değerinin çok altında beyan edilmektedir. Peki, tapu gerçek satış bedeli ne demek?

Tapu Gerçek Satış Bedeli Nedir?

Taşınmaz malın devri için taşınmazı alan tarafın satan tarafa yapmış olduğu ödeme gerçek satış bedelidir. Bu tutar belirlenen rayiç bedelinden daha düşükse tapu harcı hesaplaması için rayiç bedeli temel alınırken daha yüksek olduğu durumlarda ise satış bedeli temel alınarak hesaplama gerçekleştirilir.

Tapuda Satış Bedeli Düşük Gösterilirse Ne Olur?

Yapılan tapu devrinde satış bedelinin düşük gösterilmesi ve bu durumunda belirlenmesi durumunda işlemi gerçekleştiren taraflar vergi usulsüzlük cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Hem gerçek satış bedeli temel alınarak yeniden tapu harcı tutarı hesaplanmakta, hem vergi usulsüzlük cezası kesilmekte hem de gecikme faizi uygulanmaktadır. Günümüzde Maliye Bakanlığı özellikle de konut kredisi kullanılarak gerçekleştirilen konut satışlarını yakından takip etmekte, çekilen kredi tutarı ile tapuda beyan edilen satış tutarı rakamlarını karşılaştırarak düşük gösterilen tapu satış bedellerini tespit ederek gerekli cezai işlemleri uygulamaktadır. Bu nedenle tarafların ceza ile karşı karşıya kalmamaları için mutlaka gerçek satış bedelini beyan etmeleri gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz